banner39

Alman Ordusu parasız kaldı

Alman Federal Ordusu parasızlıktan şikayetçi oldu, yalnızca eldeki techizatın bakım ve onarımı için her yıl milyonlara ihtiyaç bulunduğu bildirildi.

Avrupa 03.11.2014, 10:40 03.11.2014, 10:40
Alman Ordusu parasız kaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Ordusu, yoğun bir mali problem içinde olduğunu onayladı. 'Süddeutsche Zeitung' isimli gazetede yeralan bir habere göre, yeterli para bulunamadığı için Federal Orduda yapılması planlanan reformların bir kısmı gerçekleştirilemeyecek. Federal Ordu Planlama Dairesi tarafından hazırlanan '2016 Plan Tasarısı'nda, askerlere ayrılan bütçetinin artırılmaması halinde reformların maliyetinin karşılanamayacağı ifade edildi.

Tasarıda 'orta vadeli perpektif'te Federal Ordunun bütçesinin uygun bir şekilde yükseltilmemesi halinde reformlarla taleb edilen hedeflerin azaltılmasının şart olduğu belirtildi. Federal Ordu iç yazışmalarını kaynak gösteren gazetede, böylece reformların öngördüğü değişikliklerin durdurulacağı kaydedildi.

Federal Ordunun techizat sorunlarına da değinilen tasarıda, mevcut techizatın bakım ve onarımı için her yıl en az 200 milyon Avroya ihtiyaç olduğu belirtildi. Şayet bu masraflar karşılanmazsa, eldeki araçların verimsizliğinin Ordu'ya da yansıyacağı bildirildi.

Alman Federal Savunma Bakanlığına konuyla ilgili yöneltilen soruya verilen cevapta, hazırlanan plan tasarısının bakanlığa ait bir belge olmadığı belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?