banner39

Alman Ordusu pilotsuz savaş uçağı alıyor

Alman Federal Ordusu, şimdiye kadar pilotsuz uçakları keşif için kullanıyordu, ancak bundan sonra suikast operasyonlarında kullanılan modellerden de kullanmayı planlıyor, konunun kamuda tartışmalara yolaçması bekleniyor.

Avrupa 28.07.2012, 13:19 28.07.2012, 13:19
Alman Ordusu pilotsuz savaş uçağı alıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Savunma Bakanlığı sözcüsü silahlı pilotsuz savaş uçağı kararının, kamuda geniş boyutlarda tartışılmaya başlamadan önce verilmesi gerektiğini söyledi. Sözcü, Bakanlığın henüz bu konuda düşünme aşamasında bulunduğunu, ancak genel olarak pilotsuz uçakların 'geleceğin askeri hava taşımacılık aracı olduğunu ve kendilerinin de buna hazırlanmaları gerektiğini belirtti.

Almanya şimdiye kadar örneğin Afganistan'da pilotsuz uçakları yalnızca keşif için kullanıyordu. Alman Ordusunda henüz silahlı pilotsuz uçak bulunmadığı bildirildi. Amerikan Ordusunun ise pilotsuz savaş uçaklarını, teröristleri hedeflediğini söylediği suikast operasyonlarında kullandığı biliniyor. Bu operasyonlarda onlarca sivil insan da hayatını kaybediyor. Bu yüzden pilotsuz uçak operasyonları dünya genelinde olduğu gibi Almanya'da da insan hakları çevrelerince yoğun bir şekilde eleştiriliyor.

Alman Ordusu, Afganistan'da keşiş uçuşları için kiraladığı İsrail yapımı 'Heron 1' model pilotsuz uçakları kullanıyor. Kısa bir süre önce bu uçakların kira sözleşmesi 2014 Ekim ayına kadar uzatıldı. Ancak Federal Ordunun gelecekte kendi sistemini geliştirmek istediği ve bunun için de Amerikan yapımı 'Predator B'yi incelediği bildirildi. Bu modellerin silahlandırılma imkanı da gözden geçiriliyor.

Alman birinci televizyon kanalı ARD'nin bir haberinde, Savunma Bakanlığı sözcüsü, İsrailliler tarafından üretilen pilotsuz savaş uçağı 'Heron TP'nin de aday olup olmadığı konusunda bilgi vermedi. ARD haber programı Panorama'ya göre pilotsuz savaş uçağı alınması konusunda Alman Federal Ordusunda prensip olarak bir fikir birliğine varılmış.

Almanya'nın Mezar-ı Şerif bölgesinde kullandığı 'Heron 1' model uçaklar 2010 yılının Mart ayından beri keşif uçuşları yapıyor. İsrailli şirket 'Aerospace Industries' tarafından üretilen pilotsuz uçaklar Alman şirketi 'Rheinmetall' tarafından kiralanarak, yeni bir kullanma sözleşmesi ile Federal Orduya verildi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?