Alman Ordusu reklamlarını 4 kat artırdı

Alman Federal Ordu, yeni asker kazanabilmek için reklam harcamalarını 2 yılda 4 kat artırdı.

Alman Ordusu reklamlarını 4 kat artırdı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da mecburi askerliğin sona ermesinden sonra Federal Ordu'nun yeni asker kazanımı için yaptığı reklamlara harcadığı miktar 4 misli arttı. Sol Parti tarafından Federal Parlamentoya sunulan bir soru önergesine Savunma Bakanlığı tarafından verilen cevapta, geçen yıl Federal Ordu'nun reklam için 20,3 milyon Avro harcadığı bildirildi. Buna rağmen Savunma Bakanlığı yeni asker kazanımı konusunda herhangi bir problem bulunmadığını iddia ediyor.

Askerlik mecburiyetinin kaldırıldığı 2010 yılında Federal Ordu'nun reklam gideri yalnızca 5,1 milyon Avro idi. 2011 yılı yazında televizyon, radyo, internet ve basılı medyadaki reklam giderleri 8,5 milyon Avroya yükseldi. Önümüzdeki yıl için Federal Ordunun reklam gideri olarak 18 milyon Avro ayırdığı bildirildi.

Soru önergesine verilen cevapta Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'nin yeni asker kazanımındaki başarıları anlatan açıklamalarına da yer verildi. Toplam 170 bin askerlik ordunun eksiklerini tamamlaması için her yıl 15 bin yeni gönüllü askerin alınması gerekiyor. Bakanın açıklamasına göre bu yıl Ağustos ayı sonuna kadar ihtiyacın yüzde 80'i karşılandı. Bundan sonraki kalan zamanda 8 bin 500 gönüllü askere daha ihtiyaç bulunuyor. De Maiziere hedef rakam olarak senede 5 bin ile 15 bin arası bir miktarı göstermişti. Ancak gönüllü askerliğe müracaat edenlerin birçoğu ilk üç aydan sonra istifa ederek karargahlarını terkediyor.

TOPLUM ASKERLEŞTİRİLİYOR

Sol Parti, Parlamentoya verdiği soru önergesinde, Federal Ordu'nun yoğun reklam kampanyasının toplumu askerleştirdiğini öne sürdü. Savunma Bakanlığı verdiği cevapta bu iddiayı geri çevirerek Ordunun tanıtım çalışmalarının personel kazanım harcamalarından ayrı hesaplandığını belirtti. Bakanlığa göre bu harcamalar 2010 ve 2012 yılları arasında 250 bin Avro'dan 2,6 milyon Avroya yükselerek az bir artış göstermiş.

Yine Bakanlığın verdiği cevaba göre geçen yıl Federal Ordu tarafından okullarda toplam 9 bin 600 tanıtım programı düzenlendi. Bunlardan 2 bin 400'ü Bavyera Eyaletinde yapılırken, 1300'ü Kuzey Ren-Westfalya Eyaletinde yapıldı. Açıklamada Federal Ordu'nun okullara yalnızca davet edildiği zaman gittiği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 10:34
banner53
YORUM EKLE

banner39