Alman Ordusu yine Kunduz'u bombalattı

Alman Federal Ordusu, Afganistan'ın Kunduz bölgesinde Taliban akınını kontrol altına alamayınca Amerikan birliklerinden yardım isteyerek havadan bombardıman yaptırdı.

Alman Ordusu yine Kunduz'u bombalattı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

İki yıldan bu yana Alman Federal Ordusu, Kunduz bölgesine Amerikan jetlerinin havadan bombardımını için tekrar emir verdi. Amerikan A-10 model savaş jetleri, Taliban birliklerinin Kunduz yakınlarındaki İsa Khel adı verilen bir yerdeki Afgan askeri karakolunu ele geçirmelerini önlemek için havadan bombardıman yaptı. Alman Ordusundan yapılan açıklamada ilk incelemelerde bombardıman sonucu sivillerin hayatını kaybetmediği bildirildi. Afgan Birlikleri üç Taliban direnişçinin bombardıman sonucu öldürüldüğünü belirtti. Bu haber ISAF tarafından onaylanmadı.

Alman Federal Ordu'nun komuta merkezinden bildirildiğine göre havadan taarruz yardımı Afgan birlikleri tarafından taleb edildi. Saatlerce süren çatışmada Afgan birlikleri Taliban'a karşı direniş gösteremeyince bölgeye iki Amerikan jeti gönderildi. Jetlerin Taliban birlikleri üzerinde iki tur atarak uyarı uçuşu yaptıkları, ancak Talibanın muhasaradan vazgeçmemesi üzerine bombardımanın yapıldığı bildirildi. Bu seferki bombardımanda Alman komutanın Uluslar arası ISAF birliklerinin uyması gereken kuralların tümüne uyduğu kaydedildi.

Bölgedeki Afgan polis şefi Gulam Muhyiddin, asker ve polis birlikleriyle Taliban arasındaki çatışmanın 3,5 saat sürdüğünü, karakola takviye gönderdiklerini söyledi. Muhyiddin, Afgan Ordusundan yapılan açıklamadan farklı olarak çatışma sırasında 4 Talibanın ve bir polisin öldüğünü, hava bombardımanın da ise ölen olmadığını belirtti.

Kunduz Eyaletinde şu sıralarda yaklaşık 4 bin 400 Alman askeri bulunuyor. Federal Ordudan yapılan açıklamada, son meydana gelen çatışmaya Alman askerlerinin katılmadığı vurgulandı. Yine bu açıklamada Kunduz'da son olarak 2011 Şubat ayında Amerikan savaş jetleri, Alman Ordusunun talebi üzerine Taliban birliklerini havadan bombaladı.

4 Eylül 2009'da Alman Albay Georg Klein'ın verdiği emirle Amerikan savaş jetleri, bir nehir yatağında kalan iki benzin tankerini bombalamış, tankerlerden benzin almaya çalışan 150 sivil Afgan, bombardıman sonucu hayatını kaybetmişti. Albay Klein'ın, tankerlerin Taliban'ın eline geçmesinden ve bu tankerlerle Alman karargahına girerek saldırmasından korktuğu için bu emri verdiği bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2013, 11:07
banner53
YORUM EKLE

banner39