banner39

Alman Ordusunda helikopter skandalı

Alman Federal Ordusunda daha önce milyarlarca Avroluk drone alımları konusunda olduğu gibi 'Eurocopter' model helikopterlerin alımı konusunda da büyük bir sorun yaşandığı bildirildi.

Avrupa 02.06.2014, 11:51 02.06.2014, 13:27
Alman Ordusunda helikopter skandalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in, daha önceki Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'nin drone alımlarıyla ilgili yaşadığı mali probleme benzer bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğu bildirildi. Haftalık 'Spiegel' dergisinin bildirdiğine göre Savunma Bakanlığı, geçen yıl Mart ayında 'Eurocopter' şirketi ile bir anlaşma yaparak 7 milyar Avro karşılığında 139 adet 'Tiger' ve 'NH90' model helikopter alınmasına karar verdi. Ancak şimdiki Savunma Bakanı Von der Leyen'in büyük bir belirsizlik içinde olduğundan dolayı bu alımın gerçekleşmeyeceği bildirildi.

Spiegel'in Savunma Bakanlığından aldığı bilgiye göre 'Eurocopter'le yapılan anlaşma yeniden gözden geçirilecek. 18 adet 'NH90' model deniz kuvvetleri için kullanılacak helikopterlerin alımının da 915 milyon Avro ek bir ödemeyi gerektirdiği belirtildi. Federal Hazine Dairesi tarafından hazırlanan bir bilirkişi raporunda bu helikopterlerin kullanımının, şu anda deniz kuvvetlerinin kullandıklarından iki kat daha fazla olduğu belirlendi.

Ayrıca 'NH90' model helikopterlerde paslanma problemi de tesbit edildi. Üretici şirketin bu konuda, mali bakımdan karşılanması mümkün çözüm önerileri vermesi taleb edildi. Bu model helikopterlerin Avrupa hava sahasında uçuşuna izin verilmesi konusu da bir problem teşkil ediyor. Alman Savunma Bakanlığı bütün bu konuların ancak 2016 yılında açıklığa kavuşturulabileceğini bildirdi.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?