banner39

Alman Ordusunda masrafı azaltmak için milyarlık harcama

Alman Federal Ordusunun silahlanması için yapılan alımlarda hataların giderilmesi için 6 milyar Avro harcama yapılacağı bildirildi.

Avrupa 08.08.2015, 12:37 08.08.2015, 12:37
Alman Ordusunda masrafı azaltmak için milyarlık harcama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Savunma Bakanlığı, Federal Orduya helikopter, savaş jeti ve diğer askeri techizatın alımlarında yapılan hataların giderilmesi için 6 milyar Avroya ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Haftalık 'Spiegel' dergisinin konuyla ilgili sorusuna Bakanlık tarafından verilen cevapta, hataların giderilmesi için 120 maddelik bir tedbirler paketi hazırlandığı ve bu tedbirlerin alınabilmesi için daha fazla memur, yedek parça ve modellerin azaltılması gerektiği kaydedildi. Tedbirlerin tam olarak uygulanması sağlanıncaya kadar ise 6 ay ile 7-8 yıllık bir zamana ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Dergide Bakanlık iç yazışmalarına ait belgeler bulunduğu kaydedilen haberde silahlanma ile ilgili hataların Federal Orduyu büyük oranda sınırlandırdığı, savunma gücünü azalttığı bildirildi. Örneğin Federal Ordunun kullandığı 'Eurofighter' savaş jetlerinde radar aletinin bulunmamasının, karşı güçlere karşı etkisini büyük oranda azalttığı vurgulandı.

Federal Orduda nakliye için kullanılan 'NH90' model helikopterlerde de teknik hatalar bulunduğu, NATO görevi için ihtiyaç duyulduğunda, birçok noksanlıklardan dolayı 39 helikopterden yalnızca 4'ünün kullanılabileceği bildirildi. Diğer taraftan yine nakliye için kullanılan A400M model uçakların tesliminin gecikmesinden dolayı Federal Orduda taktik hava nakliyatında yüzde 90'luk bir boşluk bulunduğu belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?