banner39

Alman Ordusunda ruhsal bunalım rekor düzeyde

Alman Federal Ordusunda stresten dolayı psikolojik rahatsızlık içinde olan asker sayısının rekor düzeyde arttığı bildirildi.

Avrupa 11.02.2015, 17:58 11.02.2015, 17:58
Alman Ordusunda ruhsal bunalım rekor düzeyde

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Ordusundaki, başta Afganistan olmak üzere yurtdışında görev yapan askerlerden ruhsal bunalım geçirenlerin sayısı büyük oranda artarak rekor düzeye yükseldi. Afganistan'da savaş görevi sona ermiş olmasına rağmen, geçen süre içinde NATO görevinin Alman askerleri üzerinde ruhsal rahatsızlıklara neden olduğu belirlendi.

Federal Ordunun bildirdiğine göre 2014'te, post travmatik rahatsızlık nedeniyle tedavi gören askerlerin sayısı 431 olarak tesbit edildi. Bunların dışındaki 204 vak'ada ise yeni tür hastalıkların görüldüğü, bu hastalığa yakalananların sayısının bir önceki yıla göre 55 kişi arttığı kaydedildi.

Ayrıca 214 askerde daha depresyon ve korku gibi başka türlü psikolojik hastalıkların belirlendiği bildirildi. Bunlardan 164'ünde ilk defa teşhis konuldu. Bu şekilde ilk defa hastalık belirlenenlerin sayısı bir yıl öncesine göre 20 kişi daha artmış oldu.

Alman Federal Ordusunda ortalama olarak psikolojik rahatsızlıklar 2014'te bir yıl öncesine göre yüzde 25,6 oranında artış gösterdi. Federal Ordu sözcüsü 'Berliner Zeitung' gazetesine verdiği demeçte, bu konudaki hassasiyetin artması ve çevreden gösterilen etiketlemenin azalmasından dolayı, bu hastalıklarını bildirmekten çekinmeyen asker sayısının da arttığını söyledi.

Sol Parti savunma sözcüsü Christine Buchholz ise gelişmenin savaş nedeniyle böyle görüldüğünü, savaşın insanları hasta ettiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?