banner39

Alman parlamenterin Mısır ve Tunus'taki korkusu

AB Parlamentosu Sosyalist Fraksiyon başkanı Alman politikacı Martin Schulz, Mısır ve Tunus’ta batının değerlerini savunan seküler devrimin başarısız olma ihtimaline karşı uyardı

Avrupa 08.03.2011, 13:31 08.03.2011, 13:31
Alman parlamenterin Mısır ve Tunus'taki korkusu

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Sosyal Demokratların AB temsilcisi ve AB Parlamentosu Sosyalist Fraksiyon başkanı Martin Schulz, Mısır ve Tunus’ta sivil kurumların yapılanması için Avrupa’nın daha fazla gayret göstermesini talep etti.

Alman birinci televizyonu ARD’nin ‘Nachtmagazin’ isimli haber programına konuşan Schulz, AB’nin bölgeye yardım etmemesi durumunda seküler devrimlerin başarısızlıkla sonuçlanacağını söyledi. Libya’daki son durumu da gözönüne alarak Shulz, bölgedeki faaliyetler konusunda AB’nin NATO ve Arap Ligi ile sıkı bir işbirliği içinde olması gerektiğini vurguladı.

Martin Schulz, Avrupa’nın sınırlarını sıkı bir kontrol altına alarak K. Afrika’dan gelebilecek mültecileri almamasının doğru olup olmadığı ve bu insanlara karşı sorumluluk taşıyıp taşımadığı sorusuna karşı, Avrupa olarak sevindikleri devrimin sonuçlarından da sorumlu olduklarını ve yardım etmeleri gerektiğini belirtti. Shulz, özellikle Mısır ve Tunus’tan Avrupa’ya mülteci akınını önlemek için bölgeye çok miktarda mali yardım yapılması gerektiğini kaydetti. Almanya’nın da mültecileri kabul etmesi gerektiğini ifade eden Shulz, ancak bunu Almanya’nın yalnız olarak değil, diğer üye ülkelerle birlikte yapması gerektiğini söyledi.

Libya’ya askeri müdahale konusundaki soruya cevap veren Shulz, direnişçilerin eline düşen İngiliz komandoları örnek vererek askeri müdahalenin ancak BM’nin karar vermesi ve Arap Ligi’nin de onayı ile yapılabileceğini belirtti ve Libya’lı direnişçilerin kendilerinin karar vermesi gerektiğini, Avrupa’lıların ya da Amerika’lıların buna karışmamasını önerdi.

Mısır ya da Tunus’taki devrime yardım konusundaki soruya da cevap veren Shulz, Avrupa’nın yardım ettiğini, ancak yeterli olmadığını bildirdi. Shulz, ‘Eğer bölgeye para ve danışmanlar gönderilmezse, partiler kurulmasına yardım etmezsek, eğitimli seçim gözlemcileri göndermezsek, partilere hem para yardımı hem de bilgi yardımı yapan vakıflar personel göndermezse, hem de çok hızlı bir şekilde bunlar yapılmazsa, bizim batılı değerlerimizi taşıyan seküler devrimler başarısızlık tehdidi ile karşı karşıya kalır.’ dedi.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?