Alman Parlamentosu bilgisayarları korunmasız

Alman federal yönetiminin kullandığı binlerce bilgisayar, 13 yıllık Windows XP ile çalıştığından Nisan ayından itibaren hakerlere karşı yeterince korunamayacak.

Alman Parlamentosu bilgisayarları korunmasız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman basınında çıkan haberlerde Federal yönetime bağlı dairelerde ve milletvekilleri tarafından kullanılan 5 binden fazla bilgisayarın Nisan ayından itibaren siber saldırılara karşı yeterince korunamayacağı bildirildi. Bilgisayarlar, 13 yıllık eski işletim sistemi 'Windows XP' ile çalıştığından ve 8 Nisan'dan itibaren bu sistem için güvenlik güncellemesi yapılmayacağından haker saldırılarına karşı korunmasız kalacak.

Federal Parlamento idaresi tarafından da onaylanan ve 'Die Welt' gazetesinde yayınlanan habere göre toplam 5 bin 400 bilgisayarın işletim sistemi eski ve önümüzdeki birkaç hafta içinde yeni işletim sistemlerinin kurulması ihtimali de oldukça zayıf görünüyor. Ayrıca güncel işletim sistemlerinin kurulabilmesi için daha güçlü bilgisayarların temin edilmesi gerekiyor.

Federal dairelerin ağ sistemi güvenliğinden sorumlu BSI, bankaları uyararak para çekme otomatlarından Windows XP işletim sistemi kullanılan yüzde 90'lık bölümünün korunmasız kaldığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 17:17
banner53
YORUM EKLE

banner39