Alman Parlamentosu NSA'yı soruşturma kararı aldı

Alman Federal Parlamento, NSA soruşturma komisyonu kurularak, Almanya'daki Amerikan istihbarat faaliyetlerinin soruşturulmasına karar verdi.

Avrupa 21.03.2014, 18:18 21.03.2014, 18:18
Alman Parlamentosu NSA'yı soruşturma kararı aldı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Parlamentosunda bulunan 4 fraksiyonun ortaklaşa yaptıkları, Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın soruşturulması için bir komisyonu kurulması yönündeki başvuru oybirliğiyle kabul edildi. Böylece kurulacak komisyonda NSA'nın Almanya'da yaptığı faaliyetler masaya yatırılarak incelenecek.

Nisan ayı başından itibaren çalışmaya başlayacak olan Parlamento Komisyonu, 6'sı koalisyon ortağı ve 2'si muhalefet partilerinden olmak üzere 8 üyeden oluşuyor. Komisyon başkanlığını Hristiyan Demokrat Parti CDU milletvekili Clemens Binninger üstelenecek.

Edward Snowden tarafından sızdırılan gizli belgelerde, Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın Almanya'da da internet ve telefon iletişimini geniş boyutlu bir şekilde takip ettiği, Federal Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunu bile dinlediği ortaya çıkmıştı.

Komisyon soruşturmasında federal hükümete bağlı bazı bölümlerin ve Alman istihbarat servislerinin NSA'nın çalışmalarından ne kadar haberdar oldukları, ya da bilgilendirildikleri de gözden geçirilecek.

Federal Parlamentonun konuyla ilgili oturumunda konuşan Hristiyanlar Birliği CDU/CSU, Sosyal Demokrat Parti SPD ve Yeşiller Partisi temsilcileri, komisyonda partiler üstü ortak bir tutumla hareket edeceklerini belirttiler. CDU adına konuşan komisyon üyesi Patrick Sensburg, 'Konuyu birbirimize karşı değil, birlikte ele almak istiyoruz.' dedi. SPD milletvekili Eva Högl, komisyonun ortak çalışarak, kitlesel takip ve kayıt işlemine hep birlikte karşı olduklarını göstermesi gerektiğini belirtti.

Sol Parti adına konuşan Martina Renner ise, komisyonun NSA skandalında Alman istihbaratlarının da üstlendiği rolü mercek altına alması gerektiğini belirterek, Alman kurumlarının NSA'nın faaliyetlerinden haberdar olduğunu sandığını ve bundan istifade ettiklerini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?