banner15

Alman Parlamentosunda NSA Komisyonu

Alman Federal Parlamentosu, NSA dinleme skandalı dolayısıyla özel bir oturum yapacak ve Parlamento tarafından konunun incelenmesi için bir komisyon oluşturulacak.

Alman Parlamentosunda NSA Komisyonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Sosyal Demokrat Parti SPD'nin de Amerikan istihbaratının çalışmalarını incelemek için Federal Parlamentoda bir komisyon kurulması teklifini desteklemesinden sonra komisyonun oluşturulmasına kesin gözüyle bakılabilir. SPD Genel Sekreteri Andrea Nahles, komisyon talebini desteklediklerini belirterek, Hristiyan demokratların da kendilerine katılmalarını önerdi.

Amerikan istihbarat teşkilatı NSA'nın Almanya'da yaptığı casusluk çalışmalarının incelenmesi için Parlamentoda özel bir oturum yapma teklifi önce Sol Parti ve Yeşillerden gelmişti. Parlamento Komisyonunda, tanık olarak Amerikalı istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın tanık olarak dinlenmesi isteniyor. Snowden'ın sızdırdığı bilgilerde son olarak Alman Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunun da dinlendiği ortaya çıkmıştı. Federal Parlamento NSA özel oturumunu 18 Kasım'da yapacak.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2013, 11:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48