banner15

Alman Pegida gösterisine yine binlerce kişi katıldı

Almanya'nın Dresden şehrinde İslam düşmanı Pegida hareketinin dünkü gösteri yürüyüşüne 10 binden fazla kişi katıldı.

Alman Pegida gösterisine yine binlerce kişi katıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın doğusundaki Saksonya Eyaletinin başkenti Dresden'de her Pazartesi devam eden İslam düşmanı Pegida gösterilerine dün 10 bin kişi katıldı. Bu sefer 'Tiyatro Meydanı'na bir hafta öncesine göre daha az kişi toplandı. Pegidacıları protesto etmek için ise yaklaşık 1300 kişi biraraya geldi.

Uzun bir süreden beri Pegida gösterilerine katılanların sayısı hakkında bilgi vermeyen polis tarafından dünkü toplantı hakkında yapılan açıklamada, gösterinin bir hafta öncekine göre daha sakin geçtiği bildirildi. Ancak gösteri sırasında Pegidacılara 100 metre yakında üç otomobilin niçin yandığı hakkında bilgi verilmedi.

Yine Almanya'nın doğusundaki Chemnitz şehrinde Pegida'nın bir kolu sayılan 'Cegida' gösterisine birkaç yüz kişi katılırken, bunları protesto edenlerin sayısı ise yaklaşık 120 olarak bildirildi.

Chemnitz'deki gösteriler sakin geçerken, Leipzig'deki 'Legida' gösterisinde maskeli kişilerin 4 Legidacı göstericiye saldırdığı ve bunlardan ikisinin yaralandığı kaydedildi.

Geçen hafta Dresden'de yapılan Pegida gösterisine, hareketin başlamasının birinci yıldönümü olması nedeniyle katılım çok daha fazla olmuştu. Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı gösteride konuşan Türk asıllı Akif Pirinççi'nin Müslümanlar aleyhine kullandığı sert ifadeleri, bazı Pegidacılar tarafından bile yadırganınca konuşması 20 dakika sonra bitirildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 18:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35