banner39

Alman petrol devleri keyfi fiyat belirliyor

Almanya'da bilimsel bir araştırma sonucu, petrol devlerinin keyfi bir uygulamayla son 4 ayda fiyatları yüzde 70 oranında artırdığı ortaya çıktı, fiyatların yalnızca paskalya tatilinin başladığı şu günlerde değil, daha önce de bu şekilde yükseltildiği bildirildi.

Avrupa 05.04.2012, 13:34 05.04.2012, 13:34
Alman petrol devleri keyfi fiyat belirliyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da Yeşiller Partisi tarafından yaptırılan bilimsel bir araştırmaya göre son dört ayda akaryakıta yapılan zamlar nedeniyle ekonomiye 167 milyon Avroluk fazladan bir yük getirildi. Araştırmayı gerçekleştiren Steffen Bukold'un verdiği bilgiye göre, Kasım ayından Mart ayına kadar süper benzinin fiyatı 11,3 Avrocent artırıldı. Yapılan bu zammın sadece 6,6 centlik bölümü ham petrol fiyatlarının artması ve Avro/Dolar kurundaki değişikliklerden dolayı gerçekleşti. Kalan 4,7 centlik artış ise tamamen petrol holdinglerinin kar marjlarını artırmasıyla meydana geldi.

Son dört haftada Avro'da hafif bir yükselme, ham petrol fiyatlarında da az bir düşüş görüldü. Buna rağmen petrol devlerinin yaptığı keyfi zamlar yüzünden benzin istasyonlarındaki akaryakıt fiyatları 2 cent arttı. Petrol holdinglerinin brüt kar marjları ise örneğin süper benzinde litre başına 19,49 Avrocent artış gösterdi.

Enerji uzmanı Bukold, son dört ayda görülen bu artışın alışılmışın çok üstünde yüzde 69'u bulduğunu, petrol devlerinin çok büyük rakamlarla kar elde ettiklerini, ağır yükün tüketicilerin sırtına bindirildiğini söyledi. Şu sıralarda Almanya'da süper benzinin litre fiyatı 1,70 Avro.

Yeşiller Partisi Genel Başkan Yardımcısı Baerbel Höhn, petrol holdinglerinin her yıl Paskalya tatilini suistimal ederek ceplerini doldurduklarını belirtti. Höhn, petrol devlerinin piyasada rakiplerinin olmayışının, Kartel Dairesi tarafından soruşturma başlatılmasını elzem hale getirdiğini, hükümetin vergi mükelleflerinin vergiden muaf tutulan kilometre başına rakamın yükseltilerek petrol devlerini zengin etmek yerine, alternatif enerji konusuna kafa yorması gerektiğini savundu.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?