Alman polis karakolundaki vahşete bilirkişi raporu

Almanya'da 2005'de polis karakolunda bir hücrede yanan Afrikalı Oury Yalloh, bilirkişi raporuna göre mechul biri tarafından yakıldı.

Alman polis karakolundaki vahşete bilirkişi raporu

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da 2005 yılında bir polis karakolunda gözaltına alınan Afrikalı Müslüman mülteci Oury Yalloh'un kendini yaktığı iddiası çürütüldü. Oury Yalloh adına kurulmuş bir grup tarafından yaptırılan bilirkişi raporuna göre Afrikalı mülteci, hücresinde iken bir başkası tarafından yakıldı. Daha önce yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda Yalloh'un hücrede kendisini yaktığı bildirilmişti.

Yalloh 7 Ocak 2005'te Dessau şehrindeki polis karakolunda, hücrede çıkan yangında hayatını kaybetti. Polis tarafından yapılan açıklamada, elleri ve ayakları bağlı olduğu halde Yalloh'un hücredeki yatağı bir çakmakla tutuşturarak yangın çıkardığı öne sürülmüştü.

Oury Yalloh anısına oluşturulan insiyatif grubu sözcüsü, bilirkişilerin olayı tekrar incelemesinden sonra, Yalloh'un kendisini yaktığı iddiasının çürütüldüğünü belirterek, Karlsruhe Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi. Suç duyurusu yangını çıkaran kimliği belirsiz polis memuru hakkında yapıldı.

Dessau Başsavcısı Folker Bittmann, gelişmenin 'çok ciddi ve kısmen dehşet verici bir sürpriz' olduğunu, resmi bilirkişilerin olayı tekrar inceleyeceğini söyledi. Bittmann, polisin kasıtlı olarak bazı bilgileri görmezden geldiği suçlamasını reddetti. 2005'te yapılan adli araştırmalarda Yalloh'un yanarak ölmesinde dışardan herhangi bir etki olduğuna dair bir delil bulunamamıştı.

Geçen yıl Yalloh'un ailesi tarafından açılan dava sonucu bir polis memuruna, ihmalden dolayı öldürme suçundan dolayı 10 bin 800 Avro para cezası verildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 11:22
banner53
YORUM EKLE

banner39