banner15

Alman polisi bazı mültecileri potansiyel suçlu ilan etti

Almanya Kriminel Polisler Birliği, öncelikle Balkanlardan ve Afrika'dan gelen mültecilerin yüzde onunun suç işleyeceğini öne sürdü.

Alman polisi bazı mültecileri potansiyel suçlu ilan etti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Kriminel Polis Memurları Birliği BDK tarafından yapılan bir açıklamada, öncelikle Afrika ve Balkanlardan gelenler olmak üzere, mültecilerin yüzde 10'unun suç işleyeceği iddia edildi. Polis birliği özellikle bir ülkenin sürekli hırsız çeteler gönderdiğini iddia etti.

Mülteci akınıyla birlikte suçların da artacağı ifade edilen açıklamada, BDK Genel Başkanı Andre Schulz, eyaletlerde belirlenen olay sayısının bunu gösterdiğini söyledi. 'Welt' gazetesine bir demeç veren sendikacı Schulz, yüzlerce gencin çaresizlikten buraya geldiklerini ve burada da çaresiz kaldıklarını belirtti. Bütün bunların suç işlemede risk faktörü olduğunu ifade eden Schulz, bu şartlarda Almanlar için de aynı şeylerin geçerli olduğunu düşündüğünü vurguladı.

Genellemekten yana olmadığını belirten Schulz, ancak örneğin Braunschweig şehrindeki birçok hırsızlık nedeniyle yapılan çok sayıdaki tutuklamalarda, suçluların savaştan kaçan mülteciler olmadıklarının görüldüğünü kaydetti.

Bu hırsızların Suriyeli, Afgan ya da Iraklı olmadıklarını bildiren Schulz, bunların Balkanlardan, Kafkaslardan, kuzey, batı ve orta Afrika'dan geldiklerini söyledi. Bu kişilerin genel olarak zaten ülkelerinde de suç işleyen kişiler olduğunu belirtti.

Schulz'un verdiği bilgilere göre, en çok problem Gürcistan'dan gelen çetelerle yaşanıyor. Federal Kriminel Dairesi BKA'nın konuyla ilgili raporlarının da bulunduğu, Gürcistan'dan gelen çeteler tarafından organize suçlar işlendiği kaydedildi.

Sözkonusu çeteler tarafından evlerde ve işyerlerinde planlı hırsızlıklar yapılıyor. BKA raporuna göre Gürcistan'da görevlendirilen gençler, Almanya'ya gelerek iltica başvurusu yapıyorlar. Bu başvuruyla 1 yıl boyunca burada kalarak suç örgütünün kendilerine verdiği görevleri yerine getiriyorlar. BKA raporunda, bu şekilde Almanya'da suç işleyen binden fazla Gürcistanlının bulunduğu bildirildi.

BDK Genel Başkanı Schulz, organize suçlar işleyen çeteleri tesbit etmenin ve bunlarla mücadele etmenin çok zor olduğunu, bazı ağları dağıtabildiklerini, ancak hemen yenilerinin oluşturulduğunu söyledi. Yalnızca Gürcü çetelerin ülkeye verdikleri ekonomik zararın yıllık 100 milyon Avroyu geçtiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 12:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35