Alman polisi camiye saldırıları ciddiye almıyor

Güvenlik yetkilileri Almanya'da camilere yapılan saldırıları politik nedenlerle yapılan eylemler sınıfında değerlendirmiyerek basitleştirmeye çalışıyor, 2001'den bu yana saldırı sayısı giderek arttı, 11 yılda toplam 219 kez politik motifli saldırı yapıldı.

Alman polisi camiye saldırıları ciddiye almıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da camilere yapılan saldırıların sanıldığından daha fazla olduğu ortaya çıktı. Sol Parti'nin Federal Parlamentoya verdiği bir soru önergesine cevaben yapılan açıklamada Federal Hükümetin 2001'den bu yanan 219 politik nedenli saldırıyı kaydettiği bildirildi. Bunlardan yalnızca 36'sının, çoğu neonazi olan failleri bulunabildi.

Sol Parti ise en az 13 olayın istatistiklerde yeralmadığını, bunlar arasında Berlin'de 2010 ve 2011 yıllarında yapılan cami saldırılarının da bulunduğunu, faillerinin politik nedenle yaptıklarını itiraf etmelerine rağmen bu kategoride değerlendirilmediğini belirtti.

Son verilere bakıldığında Almanya'da antesemitik saldırıların sayısı ile İslam düşmanlığı içeren cami saldırıları aynı orana ulaştı. Federal Kriminel Dairesi BKA'nın kayıtlarına göre 2006 ile 2011 yılları arasında ortalama her yıl 24 politik motifli cami saldırısı yapıldı. Antisemitik saldırı sayısı aynı sürede yılda 25 olarak tesbit edildi. Camilere yapılan saldırılar arasında silahlı saldırı, taş atma, maddi hasara neden olan saldırılarla, sözlü ve yazılı tehditler bulunuyor.

Parlamentoya soru önergesi veren Sol Parti, İslam düşmanlığı içeren saldırı sayısının tam olarak tesbit edilmediğini düşünüyor. Zira Alman güvenlik yetkilileri camilere yapılan saldırıları siyasi motifli olarak değerlendermiyor, faillerin birtakım nazi sembolleri bırakmaları halinde de İslam düşmanlığı yerine yabancı düşmanlığı kategorisinde kayıt altına alıyor.

Doğuda neonazi terör örgütü NSU'nun ortaya çıkmasından önce 19 Ekim'de biraraya gelen Eyalet İçişleri Bakanları ve Federal İçişleri Bakanı, bu eylemlerin İslam karşıtı olarak değerlendirilmesi gerektiği üzerine tartıştılar, ancak nedeni belirtilmeden tersine bir karar verildi. Sol Parti'den Ulla Jelpke, camilere yapılan saldırıların siyasi nedenle yapılmadığı şeklinde değerlendirilmesini anlayamadığını, başka hangi nedenle böyle saldırılar yapılabileceği sorusunu yönelttiğini söyledi.

Merkezi Berlin'de bulunan 'Transatlantik Güvenliği Bilgilendirme Merkezi'nin 30 yıldan beri yaptığı kayıtlara göre Almanya'da camilere yapılan saldırılar yoğun bir şekilde arttı. Özellikle 11 Eylül 2001'de New York'taki kulelere yapılan uçak saldırılarından sonra, Almanya'daki camilere yapılan saldırılar iki misli arttı.

Camilere yapılan uzun saldırı listesinin en sonunda Gütersloh şehrindeki bir camiye taş atılarak yapılan saldırı yeralıyor. Taşlı saldırıda caminin pencere camları kırıldı. Tarih olarak ise, 1938'de Yahudilerin havralarının, evlerinin, işyerlerinin tahrip edildiği gecenin (Pogrom) 73. yıldönümü olan 9 Kasım 2011 seçildi. Atılan taşların bazılarına 'demir haç' resmi çizilmiş.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2012, 14:23
banner53
YORUM EKLE

banner39