banner15

Alman polisi hakerlere baskın yaptı

Alman polisi ülke genelinde federal polis ve gümrük serverlerine saldıran haker grubu ‘No Name Crew’a karşı geniş çaplı bir operasyon yaptı, grup üyelerinin evleri arandı, hiçkimse gözaltına alınmadı

Alman polisi hakerlere baskın yaptı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman polisi, Federal polis ve gümrük dairesi serverlerine yapılan haker saldırılarından sonra Almanya genelinde ‘No Name Crew’ isimli grup üyelerinin evlerini basarak arama yaptı. Bilgisayar sabotajı zannıyla Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya (NRW), Bavyera, Rheinland-Pfalz, Aşağı Saksonya ve Saksonya eyaletlerinde haker grubunun liderli oldukları sanılan kişilerin evleri arandı. NRW Kriminel Dairesi ve Köln Başsavcılığının verdiği bilgiye göre operasyonlara 100’den fazla polis katıldı. Ancak hiçkimse gözaltına alınmadı.

Haker grubu ‘No Name Crew’un, Temmuz ayı başında polisin genel olarak zanlıların yerlerini tesbit etmek ve dinlemek için kullandığı ‘Patras’ isimli programa yapılan sanal saldırıdan sorumlu olduğu tahmin ediliyor. Patras programıyla polis şüphelendikleri kişileri, arabalarını ve eşyalarını takip ve kontrol ediyor. Polis tarafından yapılan açıklamaya göre haker grubu programın noksanlıklarından faydalanarak gümrük dairesinin ve polis merkezinin serverlerine girdi ve gizli bilgileri ele geçirdi. Çok hassas bir şekilde gizlenen bilgiler daha sonra grup tarafından internette yayımlandı.

Polis operasyonu, daha önce şüphelenilerek Temmuz’da yakalanan, sonra da serbest bırakılan 23 yaşındaki bir haker hakkında savcılık tarafından yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler ışığında yapıldı. Bilgisayarların ve kaydedilen bilgilerin adli kurumlarca yapılan araştırmalardan sonra 7 şüpheli kişinin daha kimlikleri tesbit edildi.

Aramalarda çok sayıda USB stiklerine, hard disklere, bilgisayarlara, internet routerlarına ve cep telefonlarına el konuldu. Polisin verdiği bilgiye göre, ayrıca büyük miktarlarda bilgi içeren terabytlık serverler de polis tarafından ele geçirilerek yüzlerce gizli bilginin açığa çıkması önlendi. Evleri aranan hakerlerden birçoğu ‘No Name Crew’ üyesi olduklarını itiraf etti ve polisle işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti. Ele geçirilen bilgisayarlarına girebilmesi için polis görevlilerine paswordlarını da verdiler. Fakat diğer taraftan ‘No Name Crew’ grubu saldırıların devam edeceğini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 14:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35