banner39

Alman polisi hakkında yeni bir NSU şüphesi!

Köln'de NSU tarafından yapılan bomba saldırısından çok kısa bir süre sonra iki polisin hemen olay mahallinde olmaları tartışılıyor.

Avrupa 08.04.2013, 11:01 08.04.2013, 11:01
Alman polisi hakkında yeni bir NSU şüphesi!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da iki yıl önce Kasım ayında, bir banka soygunundan sonra polisle çatışmaya girdikten sonra iki neonazi terörist Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos'un ölü olarak ele geçirilmesiyle ortaya çıkan yeraltı terör örgütü NSU ile ilgili güvenlik kurumları üzerindeki şüphelere bir yenisi eklendi. On yıl boyunca Alman istihbaratı ve kriminel yetkilileri tarafından bir türlü ortaya çıkarılamayan ırkçı terör örgütü, bu süre içinde 8'i Türk 1'i Yunan 9 yabancıyı ve bir polis memurunu katletmiş, 15'ten fazla bankayı soymuştu. NSU'nun eylemleri arasında Köln'de çok sayıda Türkün yaşadığı Keupstrasse'ye yapılan bombalı saldırı da bulunuyor. Bu eylem sonucu çoğunluğu Türk olmak üzere 23 kişi yaralanmış ve Türklere ait çok sayıda işyeri tahrip olmuştu.

Alman medyasında çıkan bir habere göre Keupstrasse'deki bombanın patlamasından olağanüstü kısa bir süre sonra iki polis memurunun burada bulunduğunun bildirilmesi, 'acaba polisin bombalı saldırının yapılacağını önceden biliyor muydu?' sorusunu gündeme getirdi.

İki polisin olay mahallinde bulunduğu Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti İçişleri Bakanlığı tarafından da doğrulandı. Polisler hakkındaki haberi veren Alman ikinci televizyon kanalı ZDF'e yazılı olarak verilen cevapta polis memurlarının isimleri de bildirildi.

Federal Parlamento NSU Komisyonu üyesi Hristiyan Demokrat Birliği Partisi CDU'dan Clemens Billinger, ZDF'e konuşarak bu haberle ortaya çıkan bilginin, konu hakkında yeni sorular oluşturduğunu söyledi. Polisin tesadüfen olay mahalli yakınında bulunmasının ihtimal dışı olmakla birlikte tamamen konu dışına atılmasının da mümkün olmadığını söyledi.

Irkçı terör örgütü NSU ile ilgili olarak güvenlik kurumlarında tesbit edilen ihmal ve hatalar akıllara şaşkınlık verecek şekilde ihtimal ve imkan dışı. Bir taraftan NSU ile ilgili bazı belgeler imha edilirken, diğer taraftan devletten para alarak istihbarat muhbiri olarak çalışanların, silah ve araç temini, lojistik destek gibi örgüte yaptıkları yardımlar tüm dikkatleri, başta iç istihbaratttan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı olmak üzere, Alman güvenlik kurumlarının üzerine çekiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?