banner39

Alman polisi hayalet eylemciyi arıyor

Alman polisi Bonn'da bulunan patlayıcı ile ilgili olarak orada bulunan bir öğrencinin tarifine göre belirlediği zanlıyı arıyor. İlk tutuklananların olayla hiçbir ilgisinin bulunmadığı ortaya çıktı.

Avrupa 12.12.2012, 11:12 12.12.2012, 11:12
Alman polisi hayalet eylemciyi arıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın eski başkenti Bonn'un merkez istasyonunda, 1 nolu peronda bulunan bir çantada gerçekten patlayıcı olup olmadığı henüz kesin olarak açıklanmadı. Dün gözaltına alınan ve İslamcı gruplara mensub oldukları bildirilen iki Somalili de, olayla bir ilgileri olmadığından dün akşam tekrar serbest bırakıldı. Şimdi polis 14 yaşındaki bir öğrencinin tarifleriyle hayalet resmi çizilen eylemciyi arıyor.

Köln Polisi tarafından yapılan açıklamalarda olayın gerçekten bir terör eylemi denemesi olduğuna dair güçlü bir delil bulunmuyor. Bu yüzden Federal Başsavcılık tarafından da herhangi bir inceleme başlatılmadı.

Bonn'daki olayın geçen hafta Alman içişleri bakanları toplantısında İslamcı selefi gruplara karşı daha sert tedbirler alınması yönündeki karardan kısa bir süre sonra meydana gelmesi dikkat çekici.

Merkez istasyonda bulunan çantanın basınçlı su ile tahrip edilmesinden dolayı gerçekten içinde ateşlenebilir bir patlayıcı madde olup olmadığı tam olarak tesbit edilemedi. Haftalık 'Spiegel' dergisinde yeralan habere göre, sözde patlayıcı taşıyan çantada bütan gazı, amonyumnitrat, bir metal boru, bir çalar saat ve piller bulunuyormuş.

Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU'lu Joachim Herrmann, Bonn'daki bomba alarmını, 'her an İslamcılar tarafından da Almanya'da terör eylemi yapılabileceğine dair bir işaret olarak' gördüğünü söyledi. 'Passauer Neue Zeitung' isimli gazeteye konuşan Herrmann, 'Arap ülkelerine gidip gelen çok tehlikeli bazı kimseleri' yakından takip ettiklerini, ancak yine de bir risk bulunduğunu öne sürdü.

Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU'nun içişleri politikası sözcüsü Hans-Peter Uhl, 'Kölner Stadt-Anzeiger' gazetesine verdiği demeçte, Alman vatandaşlığı alan selefilerin yurtdışı yapılmalarını taleb etti. Bu kimselerin vatandaşlık belgelerinin yeniden gözden geçirilmeleri gerektiğini belirten Uhl, yanlış bilgi verip vermediklerinin kontrol edilmesini istedi. Federal Parlamento İçişleri Komisyonu Başkanı CDU'lu Wolfgang Bosbach da selefilerin Almanya'dan daha kolay yurtdışı edilmeleri gerektiğini savundu.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü