banner39

Alman polisi Nazili afişleri sansürledi

Almanya'nın Köln şehrinde ırkçı terör örgütü NSU tarafından yapılan bombalı saldırının yıldönümü dolayısıyla hazırlanan afişteki 'Devlet & Naziler elele' ibaresi Berlin polisi tarafından sansürlenerek kaldırtıldı.

Avrupa 07.06.2014, 13:46 07.06.2014, 15:23
Alman polisi Nazili afişleri sansürledi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Köln şehrinde Türklerin yoğun olduğu Keupstrasse'de on yıl önce neonaziler tarafından yapılan bombalı saldırının anılması için hazırlanan afişteki bir ifade Berlin polisi tarafından kaldırıldı. 9 Haziran 2004'te Keupstrasse'de bir bisiklet üzerinde bulunan 5 kg patlayıcı maddenin infilakı sonucu 22'si ağır olmak üzere birçok insan yaralanmıştı.

Olay sonrası polis, bombalı saldırının ırkçı ya da başka motifli bir terör saldırısı olmadığını açıkladı ve burada oturanları zanlı olarak görüp, yıllarca soruşturmalarla rahatsız etti. Keupstrasse halkı, saldırının kendi aralarındaki bir çatışmadan kaynaklandığını düşünen polis tarafından defalarca sorgulandı ve gizli takipler yapıldı.

2011 Kasım ayında yeraltı ırkçı örgütü NSU'nun saldırıyı yaptığını açıklamasından sonra, Alman güvenlik yetkililerinin bu konuda ne kadar yanıldıkları ve başarısız oldukları ortaya çıktı. Politik çevrelerde tepki ve tartışmaların artması üzerine Federal Başbakan Angela Merkel, olayın en ince noktasına kadar açıklığa kavuşturulacağına söz vermişti. Ancak bu sözden şimdi yalnızca Münih Eyalet Mahkemesinde devam eden davadan başka geriye hiçbir şey kalmadı.

Münih'teki yargılamada ise Federal Başsavcılık yalnızca Beata Zschaepe'ye odaklanıyor ve davanın daha ötesini araştırmak istemiyor. Eyalet Yüksek Mahkemesi, tanık olarak ırkçı gruplarda kullanılan muhbirleri dinlemek istediğinde ise, iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı bunu engelliyor.

KARŞI FAŞİST BİRLİĞİ AFİŞİNE SANSÜR

Berlin Kriminel Dairesi tarafından afişle ilgili yapılan açıklamada, suç unsuru taşıyan cümlenin Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı ile aşırı sağcıları konu ettiğini, 'Staat & Nazis – Hand in Hand', yani 'Devlet ve Naziler – Elele' ibaresinin devleti suçlayan ve cezayı gerektiren bir suç olduğu bildirildi.

Daha önce de Berlin'de yine aynı polislerin, Federal Kriminel Dairesi talimatıyla Kasım 2013'te yapılan ırkçı karşıtı bir gösteride 'NSU terörü: Naziler ve Devlet elele' sloganı söylendiği için, grubun hoperlör cihazlarına el koyduğu kaydedildi. Gösteriyi düzenleyenler hakkında devleti suçladıklarına dair soruşturma başlatıldı. Daha sonra soruşturma durduruldu.

Berlin Polisinin, bu yılki gösteri için hazırlanan afişteki ibareyi kaldırması fikir özgürlüğü kanununa aykırı olmasına rağmen, henüz politik yetkililerden hiçbir tepki gelmedi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?