Alman polisi sınır kontrolleriyle başedemiyor

Alman Polis Sendikası, yeterince polis olmadığından sınır kontrollerinin çok zor olduğunu ve en fazla 3 hafta daha dayanabileceklerini bildirdi.

Alman polisi sınır kontrolleriyle başedemiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'nin sınır kontrollerinin süresiz devam etmesi yönündeki talebi Alman Polis Sendikası GdP tarafından tepkiyle karşılandı. GdP'den yapılan açıklamada kontrollerin bu şekilde devam etmesinin mümkün olmadığı, en fazla 3 hafta daha kontrollerin devam edebileceği belirtildi.

GdP Genel Başkan Yardımcısı Jörg Radek, sınır kontrollerini yapacak yeterli sayıda personel bulunmadığını, federal polis teşkilatının taşıyabileceği yük sınırına dayandığını söyledi.

Mülteci akınının artması nedeniyle Almanya 13 Eylül 2015'ten itibaren sınır kontrollerini yeniden başlatmıştı. Özellikle Avusturya sınırında yoğunlaştırılan kontrollerin süresi 3 kez uzatıldı. Son olarak kontrollerin 13 Şubat'a kadar devam etmesi kararlaştırıldı. Federal İçişleri Bakanı De Maiziere, kontroller için bir süre belirlenmesinin mevcut durumdan dolayı mümkün olmadığını açıklamıştı.

Eylül'ün ortasından beri kontrollere devam eden federal polis teşkilatı, Radek'in bildirdiğine göre 1100 memurla görevi sürdürüyor ve şimdiye kadar yaptıkları fazla mesai süresi 2 milyon saati geçti.

Toplam 2 bin polisin görevli olduğunu bildiren Radek, sınır kontrolleri nedeniyle, havaalanları ve istasyonları koruma görevini layıkıyla yürütemediklerini, haftasonları futbol maçlarında da yeterli güvenliğin sağlanamadığını bildirdi.

Radek, önümüzdeki üç yıl içinde federal polis teşkilatına 3 bin polisin daha alınmasının yetersiz olduğunu, mülteci işlemlerinin yapılabilmesi için şu anda memura ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 11:38
banner53
YORUM EKLE

banner39