banner39

Alman polisinden 1 Mayıs müdahalesi: 50 yaralı

Almanya'nın Hamburg kentinde 1 Mayıs kutlamaları kapsamında düzenlenen yürüyüşe katılanlara polis müdahale etti. Olaylarda 50'den fazla kişi yaralandı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Avrupa 01.05.2014, 23:33 01.05.2014, 23:44
Alman polisinden 1 Mayıs müdahalesi: 50 yaralı

Almanya'nın Hamburg kentinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlamaları kapsamında düzenlenen yürüyüşe katılanlara polis müdahale etti. Olaylarda 50'den fazla kişi yaralandı, çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

Hamburg'un St. Pauli ilçesindeki Feldstrasse metro durağı önünde akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 3 bin kişi, Rote Flora Kültür Merkezi'ne doğru yürüyüşe geçti. Budapester Caddesi'nde göstericiler arasındaki bazı grupların, güvenlik güçlerine taş, şişe ve torpil atması üzerine polis müdahale etti. Burada göstericiler arasındaki bazı kişiler gözaltına alındı.

Daha sonra Budapester Caddesi'ni kapatan polis ekipleri, maske ya da bezle yüzünü kapatanların bunları çıkarmamaları durumunda yürüyüşe izin verilmeyeceği anonsunu yaptı. Barikat kurup, lastik yakan göstericilerin yüzlerini açmaların ardından yürüyüş devam etti.

Millerntor Meydanı'ndan geçerek yeniden Feldstrasse metro durağının önüne gelen göstericilerin dağılmamaları üzerine polis, toplumsal olaylara müdahale araçlarıyla (TOMA) su sıkarak gruba müdahale etti. Göstericiler de polise taş ve şişe fırlattı.

Ara sokaklara dağılan göstericilerden bazıları Rote Flora Kültür Merkezi önüne geldi. Burada, "Polisten nefret ediyoruz", "Yaşasın enternasyonal direniş" şeklinde slogan atan gruba polis yeniden sert bir şekilde müdahale etti. Olaylar sırasında 50'den fazla kişi yaralandı, çok sayıda kişi  de gözaltına alındı.

Ara sokaklara kaçan göstericilerin zaman zaman toplanarak polise taş ve şişe fırlattıkları görüldü.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?