banner39

Alman polisinden 1 Mayıs'a sert müdahale

Almanya'da 1 Mayıs dolayısıyla yine Hamburg ve Berlin'de binlerce kişinin katıldığı 'devrimci' gösterilerde şiddet olayları yaşandı, polis sert bir şekilde müdahale etti.

Avrupa 02.05.2013, 11:02 02.05.2013, 11:02
Alman polisinden 1 Mayıs'a sert müdahale

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da her yıl olduğu gibi bu yıl da Hamburg ve Berlin'de yapılan 'devrimci gösteriler'de taşkınlıklar görüldü ve polis tarafından sert bir müdahale ile karşılık verildi. Her iki şehirde de gösteri yürüyüşleri esnasında bazı kişilerin polis üzerine taş, şişe ve patlayıcı fişek atmaları sonucu çatışmalar çıktı. Hamburg'ta polis göstericiler üzerine su sıkarken, Berlin'de önce polis müdahalede bulunmadı.

Başkent Berlin'de yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı yürüyüş Kreuzberg semtinde başlayıp Brandenburg Kapısı'na doğru devam etti. Havanın kararmasına az bir zaman kala bilinmeyen kişiler tarafından polisin bulunduğu tarafa doğru boş şişeler fırlatılmaya başlandı. Güzergah üzerindeki bir bankanın camları kırıldı. Bir otomobil devrilirken bir diğeri de tahrip edildi.

Yaklaşık 1400 kişinin katıldığı Hamburg'taki gösteride sıkı bir polis kordonu göstericilere refakat etti. 'Proletarya'nın vatanı yoktur' ifadesi yeralan pankartlar taşıyan göstericiler şehir merkezinde yürüdüler. Yine burada da bilinmeyen bazı kişiler tarafından atılan patlayıcı fişeklerle birkaç polis yaralandı. Polisin su sıkmaya başlamasından sonra gösteriyi düzenleyenler planlanandan önce programa son verdiler.

Berlin'in Brandenburg Kapısı'nda toplanan yaklaşık 12 bin kişi de Alman Sendikalar Birliği DGB tarafından organize edilen toplantıya katıldılar. Sendikaların geleneksel toplantısında yine maaşların düşüklüğüne ve fakirliğe karşı protesto yapıldı. Ayrıca Kreuzberg'te düzenlenen 1 Mayıs şenliklerine de yaklaşık 40 bin kişi katıldı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?