banner39

Alman polisinden 4 şehirdeki camilere sabah saatlerinde baskın

Alman polisi Hizbullah ile bağlantılı olduğu şüphesiyle dört şehirdeki cami ve derneklere operasyon düzenlendi.

Avrupa 30.04.2020, 10:30 01.05.2020, 15:10
Alman polisinden 4 şehirdeki camilere sabah saatlerinde baskın

Alman polisi, Lübnan topluluğu tarafından kullanılan ve Lübnan'daki İran ve Hizbullah'a bağlı olan Al-Arshad Merkezi de dahil olmak üzere bir dizi camiye bu sabah baskın düzenledi. Baskın, caminin Hizbullah aktivistlerini işe alıp ağırlamak ve belki de bağışlarla terörü finanse etmek için uygun bir üs olarak hizmet ettiği bilgisine veya kuşkuya dayanmaktadır.

Almanya, ülkede Hizbullah’ın faaliyetlerini yasaklama kararı aldı. Açıklama İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. Kararla beraber polis, Hizbullah ile bağlantılı olduğu şüphesiyle suçlanan dört cami ve derneğe bu sabah saatlerinde operasyon düzenledi. Baskın düzenlenen Berlin, Bremen, Münster ve Dortmun’daki cami ve derneklerin Hizbullah üyelerinin buluşma yerleri olduğu iddia ediliyor.

DW Türkçe’nin haberine göre, İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Steve Alter, “İçişleri Bakanı Seehofer, Almanya’da Şii terör organizasyonu Hizbullah’ın faaliyetlerini yasakladı” dedi.

Hizbullah’ın askeri kanadı, 2013 yılında Avrupa Birliği tarafından “terör örgütleri” listesine dahil edilmişti. ABD ve İsrail, uzun zamandan beri Almanya’ya da Hizbullah’ı yasaklaması için baskı yapıyordu.

Almanya’da Hizbullah üyelerinin sayısının bin 50 civarında olduğu tahmin ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?