banner39

Alman polisinden ırkçılara gösteri yasağı talebi

Alman polis sendikası Köln'de yaşanan olaylardan sonra, huligan ve neonazilere karşı gösteri yasağı getirilmesini istedi.

Avrupa 30.10.2014, 11:43 30.10.2014, 11:43
Alman polisinden ırkçılara gösteri yasağı talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Köln şehrinde huliganlarla neonazilerin ortaklaşa yaptıkları İslam karşıtı gösteride, polisle çatışarak çıkardıkları olaylar nedeniyle, Alman Polis Sendikası gelecekte huliganların gösterilerinin yasaklanmasını taleb etti.

Polis Sendikası Genel Başkanı Rainer Wendt, 'Passauer Neue Presse' isimli gazeteye verdiği demeçte, haftasonu meydana gelen olaylarda polis tarafından toplanan görüntü malzemelerinin, huliganların politik bir gösteri yapmaktan ziyade polisle çatışmayı amaçladıklarını ortaya koyduğunu, yargıçların bu tür gösterileri yasaklamasının mümkün olduğunu söyledi.

Huliganlar ve neonazilerin 15 Kasım'da Berlin'de aynı şekilde İslam karşıtı bir gösteri düzenlemesi bekleniyor. Berlinli yetkililer gösterinin yasaklanmasını gözden geçiriyor. Aynı tarihte huliganlar ve neonaziler Hamburg'ta da 'İslam devleti terörüne karşı Avrupa' sloganıyla İslam karşıtı bir gösteri yapmak istiyorlar.

Polis Sendikası Genel Başkanı Wendt, ırkçıların gösterilerinin mahkeme tarafından da yasaklanma şansının oldukça yükseldiğini, Köln'de elde edilen görüntülerin incelenmesine devam edildiğini bildirdi.

Passau Üniversitesinden hukuk profesörü Dirk Heckmann, Federal Anayasa Mahkemesinin yasaklama kararı için çok sert kriterler taleb ettiğini, toplantı hakkının kısıtlanması talebinin nedenlerini de ortaya koymayı gerektirdiğini söyledi. Prof. Heckmann bu yüzden ırkçıların gösterilerinin yasaklanma şansının çok az olduğunu kaydetti. Başka hukukçular ise toplantı hakkının ancak barışçı olmak ve silah taşımamak şartıyla sağlanabileceğini öne sürdü.

Köln'de çıkan çatışmada yaklaşık 5 bin huligan ve neonazi polise havai fişek, taş ve şişelerle saldırmış, 49 polis yaralanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?