Alman polisinden mültecilere skandal muamele

Almanya'da aşırı sağcı bir grup yurda mültecileri taşıyan bir otobüsün önünü kesti, polisin mültecilere tavrı ise tepki topladı

Avrupa 21.02.2016, 13:41 21.02.2016, 22:34
Alman polisinden mültecilere skandal muamele

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'da aırı sağcı bir grup, aralarında çocukların da bulunduğu mülteci otobüsünün önünü kesti. 'Defolun gidin' diye bağıran saldırgan göstericilerden korkan mültecileri polis zorla otobüsten indirdi.

Olay Almanya'nın Doğu eyaleti Saksonya'da Clausnitz kentinde yaşandı. Aralarında çocukların da bulunduğu 15 mültecinin kentte yurda yerleştirileceğini öğrenen aşırı sağcılar otobüsün önünü kesti. 100 kişilik gösterici grubu “Biz halkız. Defolun gidin” diye sloganlar atarak, otobüsü iki saat beklettiler.

Olay yerine takviye polis ekibi gönderildi. Göstericiler polisin yolu boşaltma çağrısına uymadı ve giderek saldırganlaştı. Olay yerinde çekilen video filmi, yaşananları ürkütücü biçimde gözler önüne serdi.

Filmde kendinden geçmiş göstericiler “Defolun gidin” diye bağırıyor. Polis, korktukları için otobüsten inmek istemeyen mültecileri zorla indirmeye çalışıyor. Korkup ağlayan 13 yaşındaki Lübnanlı bir çocuğu polis memuru boğazından tutup otobüsten dışarı atıyor.

ALMANYA'NIN AYIBI

Clausnitz Belediye Başkanı olayı utanç verici olarak niteledi. Ağlayan çocuğu boğazını sıkıp dışarı atan polise soruşturma açılması istendi.

Clausnitz kentinin bağlı olduğu Chemnitz Emniyet Müdürü Uwe Reissmann, mültecileri göstericileri kışkırtmakla suçladı ve göstericilere karşı başlatılan soruşturmanın bazı mültecilerle genişletileceğini söyledi. Emniyet Müdürü bazı mültecilerin göstericilere işaretler yaparak kışkırttığını, polise mültecileri indirme talimatı verdiklerini, çünkü yurdun otobüsten daha güvenli olduğunu savundu.

Mültecilerin getirildiğini aşırı sağcılar nasıl ve nereden haber aldı sorusu gündeme geldi. Mültecilerin yerleştirileceği yurdun yöneticisi Thomas Hetze'nin yabancı karşıtı AfD parti üyesi olduğu ve aşırı sağcılara da onun haber verdiği sanılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?