Alman polisler görevden alındı

Almanya'daki ırkçı cinayetlerde ihmali olduğu düşünülen Alman polisleri üzerindeki baskı sonuç verdi; üç polis görevden alındı

Alman polisler görevden alındı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, üç üst düzey polis memurunu görevden aldı.

Bakan Friedrich, Bundespolizei adı verilen ve sınır bölgelerinde ülkeye yasa dışı girişleri ve kaçakçılığı önlemekle görevli polis teşkilatının başkanı Matthias Seeger ile yardımcıları Wolfgang Lohmann ve Michael Frehse'yi 1 Ağustos'tan geçerli olmak üzere görevinden aldı.

Focus dergisinin internet sayfasında yayımlanan haberde, bunun, Bundespolizei yöneticilerinin Bakan Friedrich'in reform planlarına karşı oldukları için gerçekleştiği öne sürüldü.

Haberde, Seeger'in, daha önce açıkça Bundespolizei'ın Federal Suç Dairesi (BKA) ile birleştirilmesine karşı çıktığı ifade edildi. Seeger'in yerine Almanya İçişleri Bakanlığı'nda terörizme karşı mücadele biriminin yöneticisi Dieter Roman'ın atanacağı kaydedildi.

Almanya'da 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisin aşırı sağcılar tarafından öldürülmesiyle ilgili olayları aydınlatmakla görevli Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nda görev yapan Hür Demokrat Parti (FDP) Milletvekili Serkan Tören, yaptığı açıklamada, karardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, güvenlik birimlerine duyulan güvenin yeniden sağlanması için gerekli olan "yeni başlangıç" çerçevesinde personel değişikliklerinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Tören, "Güvenlik makamlarının topluca yenilenmesine ve daha sıkı bir parlamento kontrolüne ihtiyacımız var" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2012, 14:20
banner53
YORUM EKLE

banner39