banner39

Alman polisler Ku-Klux-Klan üyesi çıktı

Neonazi terör örgütü NSU tarafından öldürülen polis memuru bayanın meslektaşı iki polis Amerikan ırkçı örgüt Ku-Klux-Klan'danmış, böyle oldukları bilindiği halde halen göreve devam ediyorlar.

Avrupa 01.08.2012, 14:46 01.08.2012, 14:46
Alman polisler Ku-Klux-Klan üyesi çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Baden-Württemberg Eyaletinde iki polisin Amerikan ırkçı örgüt Ku-Klux-Klan (KKK) üyesi oldukları tesbit edilmesine rağmen görevlerine devam ettikleri ortaya çıktı. Federal Parlamentonun ırkçı terör örgütü NSU hakkında soruşturmalarına devam eden komisyon tarafından taleb edilmesi üzerine Baden-Württemberg Eyaleti İçişleri Bakanlığı'nın, sözkonusu polisler hakkında bilgi verdiği ve buna dayanarak 'tageszeitung'da çıkan haberlerin doğru olduğu onaylandı.

Gazete haberine göre bu iki polis, NSU tarafından öldürülen bayan polis memuru Michele Kiesewetter'le birlikte çalışıyorlardı. Kiesewetter, 2007'nin Nisan ayında Heilbronn'da görev sırasında başından vurularak öldürülmüştü. Kiesewetter'in silahı daha sonra bir karavanda ölü bulunan neonazi teröristler Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt'ın yanında bulundu.

Bild gazetesi, Pazartesi günü verdiği bir haberde öldürülen polis memuru Kiesewetter'in amirinin KKK üyesi olan iki polisten biri olduğunu bildirdi. 2003 yılına kadar Amerikan ırkçı örgüt KKK üyesi olan polisin, NSU teröristlerine Kiesewetter'in yerini söylemiş olabileceği üzerinde duruluyor.

Eyalet İçişleri Bakanlığı bu iki polis hakkında disiplin soruşturması yapıldığını, ancak görevden alınmadıklarını açıkladı. Federal Savcılık, polis cinayetinin sorumlusunun değişmediğini, önceden olduğu gibi neonazi terör örgütü NSU'nun bu cinayeti işlediğini belirterek, başka bağlantılar konusunda herhangi bir araştırmanın sözkonusu olmadığını bildirdi.

Amerikan ırkçı örgütü Ku-Klux-Klan 1866'da gizli bir terör örgütü olarak kurulmuş ve sayısız ırkçı cinayetler, kundaklama, şahıslara yönelik suikastler ve linç eylemleri ile halk arasında dehşet saçmıştı. Bir süre sayıları 4 milyona kadar yükselen Amerikan klan üyelerinin bugünlerde birkaç bine düştüğü tahmin ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?