Alman politikacı Kırım işgalini savundu

Alman-Rus Forumu Başkanı eski eyalet başbakanlarından sosyal demokrat politikacı Platzeck, Rusya'nın Kırım işgalinin meşru görülmesini istedi.

Alman politikacı Kırım işgalini savundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman-Rus Forumu Başkanı Sosyal Demokrat Parti SPD'den Matthias Platzeck, Rusya'nın Kırım işgalinin meşru sayılmasını taleb etti. Brandenburg Eyaleti eski Başbakanı Platzeck, Kırım yarımadasının Rusya tarafından işgalinin milletler hukuku bakımından, herkesin kabul edebileceği bir şekilde yeniden düzenlenerek yasal hale getirilmesi gerektiğini savundu.

'Passauer Neue Presse' isimli gazeteye konuşan Platzeck, Kırım işgalinin meşrulaştırılabilmesi için çeşitli imkanlar bulunduğunu belirterek, mali destek ve AGİT'in gözetiminde referandumun tekrarlanmasını örnek verdi. Bunu Ukrayna ile Rusya'nın aralarında anlaşarak halledebileceklerini belirtti.

Platzeck, Ukrayna'nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçıların da artık Ukrayna Devletine yeniden geri dönmeyeceklerini, bu kadar olup bitenden sonra Donezk ve Luhansk'ın tekrar Ukrayna Devlet Birliğine katılmalarını beklemenin mümkün olmadığını kaydetti.

Sosyal demokrat politikacı Platzeck, batıya çağrıda bulunarak Rusya Devlet Başkanı Putin'e Kırım işgalinin meşrulaştırma hakkının verilmesini istedi. Putin giderse yerine kim gelir sorusunu yönelten Platzeck, gelenin Putin'den daha milliyetçi olacağını ve Avrupa taraftarı olmayacağını öne sürdü. Nükleer bir güç olan Rusya'da istikrarsızlığın beklenmeyen sonuçlar doğurabileceğini ifade eden Platzeck, bunun çok tehlikeli olduğunu, bu yüzden Putin'in kaybeden biri olmadığı bir çözüm yolu bulunması gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 17:43
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsamettin ŞENER
Hüsamettin ŞENER - 6 yıl Önce

Her zorba soyguncu,soykırımcı gasıp Bizim vatan Topraklarımızımı gasp edecek...? Kırım TÜRK Cumhuriyetini Çoktan tescil ettirdim. Putin yaya kaldı...www.depremerkenuyari.com

banner39