banner39

Alman politikacı: 'Sünnet işlemi yararlı'

Alman Hristiyan sosyal demokrat politikacı, sünnetin erkek çocuğu için faydalı olduğunu, çocuğu dini cemaate alınmaktan dolayı mutlu ettiğini söyledi.

Avrupa 02.08.2012, 13:55 02.08.2012, 13:55
Alman politikacı: 'Sünnet işlemi yararlı'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Bavyera Eyaleti Hristiyan Sosyal Demokrat Birliği CSU'nun hukuk uzmanın Norbert Geis, Müslümanların ve Yahudilerin erkek çocuklarını sünnet ettirmelerini savunarak, bu işlemin çocukları dini cemaate alındıkları için mutlu ettiğini söyledi. Geis, birçok Almanın bu konuda farklı düşünmesinin bu konuda etkili olmadığını belirtti.

'Zeit' gazetesinin ilavesi 'Christ & Welt' dergisine konuşan Geis, bedenin ve dini özgürlüğün korunması tezinin sünnete karşı kullanılamayacığını belirterek, sünnetin Müslümanlık ve Yahudilik için vazgeçilmez bir temel teşkil ettiğini kaydetti.

Bir Yahudi ailenin erkek çocuğunu sünnet ettirirken, 'Çocuğuma bir iyilik yapıyorum, cemaate alınmasını sağlıyorum.' düşüncesini taşıdığını, çocuğun yaşı küçük olması nedeniyle bu kararı veremediği sürece ailesinin bu görevi üstlendiğini söyledi.

Yapılan anketlere de değinen Geis, Alman çoğunluğun sünnete karşı olmasının politik karar için belirleyici olmadığını, bazan azınlıkların diğer azınlıklarla korunması gerektiğini savundu.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü