banner39

Alman politikacı: Türkiye-AB görüşmeleri durdurulsun

Almanya'da son genel seçimlerde yüzde 5'lik sınırı aşamayan liberal parti FDP'nin AB adayı Lambsdorff, Erdoğan'ın Gauck'a karşı iyi bir ev sahibi olamadığını belirterek, AB ile Türkiye arasındaki görüşmelerin derhal durdurulması gerektiğini söyledi.

Avrupa 30.04.2014, 11:00 30.04.2014, 11:00
Alman politikacı: Türkiye-AB görüşmeleri durdurulsun

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Son genel seçimlerde Alman Federal Parlamentoya girmek için gerekli olan yüzde 5'lik barajı aşamayan Hür Demokrat Parti FDP'nin AB Parlamento üyesi ve bu yılki AB seçimlerinde yine FDP adayı olarak katılan Alexander Graf Lambsdorff, Türkiye ile AB görüşmelerinin derhal durdurulmasını taleb etti. Lambsdorff basına verdiği demeçte, 'yarı otoriter' bir şekilde yönetilen bir ülke ile görüşmelerin devam edemeyeceğini belirterek, daha fazla Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine konsantre olmamak gerektiğini savundu.

Türkiye'deki yönetimin özgürlük haklarını ve hukuk prensiplerini ihlal ettiğini iddia eden Alman politikacı, Almanya başta olmak üzere Fransa, Hollanda, Avusturya ve Belçika gibi AB'nin önemli üye ülkelerinin Türkiye'nin AB'ye alınmasını desteklemediklerini öne sürdü.

Ancak Lambsdorff, Türkiye'nin 'önemli bir komşu' olduğunu ve enerji, yenilikler ve araştırma gibi bir çok alanlarda bu ülkeyle ortak çalışabileceklerini söyledi. Fakat bunun için karşılıklı saygının şart olduğunu kaydetti.

Almanya'nın ultra muhafazakar partisi Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU'nun AB adayı Markus Ferber de, 2005 Ekim ayından beri tehlike altında bulunan AB ile Türkiye arasındaki görüşmelerin derhal durdurulmasını istedi. Ferber, Türkiye'nin giderek Avrupa'dan ve değerlerinden uzaklaşan bir gelişme içinde olduğunu ve AB'ye girebilecek bir ülke olmadığını belirtti.

ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN ERDOĞAN'A TEPKİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un Türk hükümetine yönelik eleştirilerine verdiği cevapta yaptığı kritik, Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından geri çevrildi. Başbakan Erdoğan'ın 'duygusal açıklamaları'nın içeriğinin de uslubunun da uygun olmadığını ifade eden Dışişleri Bakanlığında görevli Devlet Bakanı Michael Roth, bu sözlere sadece şaşırdığını ve başını salladığını söyledi.

Roth, Cumhurbaşkanının ziyareti sırasında Suriyeli mültecilere sağlanan imkanları ve Türkiye'nin ekonomik gelişmesini övdüğünü, doğru bir uslub kullandığını ve dengeli konuştuğunu belirterek, Gauck'un sözlerini savundu.

GAUCK: 'BEN HER ZAMAN YAPTIĞIM ŞEYİ YAPTIM'

Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Başbakan Erdoğan'ın kendisine yönelik eleştirilere verdiği cevapta, kendisinin aslında oldukça çekimser bir tutum sergilediğini, daha fazla söylenmesi gereken şeyler olduğu halde söylemediğini belirtti.

Gauck, kritik konuları toplum içinde tartışılması için gündeme getirdiğini ifade eden Gauck, arkadaşlar arasında yapılması gerekenin bu olduğunu öne sürdü. Söylediği şeylerin hiçbirinin uydurma olmadığını, tam aksine bazılarını dile getirmediğini kaydetti.

Alman Cumhurbaşkanı Gauck, Ankara Ortadoğu Teknik Üniversitesinde yaptığı konuşmada adaletin ve medyanın bağımsızlığının korunması gerektiğini belirterek, düşünce özgürlüğünün kısıtlandığı yerlerde şiddet yanlısı kitlenin arttığını dile getirmişti.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?