Alman politikacı yoksul göçmenlerden parmak izi istiyor

Alman Hristiyan demokrat AB Parlamento milletvekili Brok, Romanya ve Bulgaristan'dan gelen göçmenlerin parmak izlerinin alınarak kaydedilmesini taleb etti.

Alman politikacı yoksul göçmenlerden parmak izi istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Parti CDU'nun yönetim kurulu üyesi ve AB Parlamentosu milletvekili Elmar Brok, yoksulluktan dolayı Almanya'nın sosyal sisteminden istifa etmek için gelenlerin ikinci defa gelmesinin engellenmesi için kayıt altına alınmalarını teklif etti.

Alman basınına bir demeç veren Brok, Almanya'ya işsizlik ve sosyal yardım parası, çocuk parası ya da hastalık sigortası sahibi olabilmek için gelenlerin parmak izlerinin alınarak bir daha gelmelerinin de engellenmesi gerektiğini savundu.

Daha önce CDU'nun güneydeki kardeş partisi CSU'dan da Bulgaristan ve Romanya'dan gelecek göçmenlere bazı özel uygulamalar yapılması taleb edilmiş ve özellikle koalisyonun ikinci ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD'den sert tepkiler gelmişti. Başbakan Angela Merkel de CSU'nun bu çıkışına mesafeli bakıyordu. Brok'un teklifi ile CDU tarafından CSU'ya ilk destek mesajı verilmiş oldu.

Brok, açıklamasında Bulgaristan ve Romanya'nın sosyal problemlerinin Alman sosyal sistemi içinde çözülmesinin mümkün olmadığını ifade ederek AB cömertlik ilkesinin sosyal fayda sağlama turizmini program dışında tuttuğunu vurguladı.

'Bir AB ülkesinde 3 aydan fazla kalmak isteyenlerin ya bir işte çalışıyor ya da serbest meslek sahibi olduğunu, yeterince parasının ve sigortasının olduğunu ısbatlaması gerekir.' diyen Brok, Belediye Başkanları ile Eyalet ve Federal politikacılardan AB yönetmeliklerini artık kararlı bir şekilde uygulamalarını taleb etti.

AYNI PARTİDEN TEPKİ

CDU'nun Kuzey Ren-Westfalya Eyalet Teşkilatı Başkanı Armin Laschet, Brok'un teklifine karşı çıkarak açık bir Avrupa'dan yana olduğunu belirtti. Brok'un parmak izi teklifinin açık bir Avrupa anlayışına uymadığını ifade eden Laschet, bunca açık sınırların bulunduğu Avrupa'da böyle bir uygulamanın taleb edilemeyeceğini söyledi.

Almanya'nın Duisburg ve Dortmund şehirlerinde görülen problemlerin Avrupa'nın cömertlik ilkesiyle bir ilgisinin bulunmadığını, bu problemlerin daha önceden de varolduğunu belirten Laschet, şimdiye kadar insanların normal turist vizesiyle geldiklerini kaydetti. Yılbaşından bu yana Bulgaristan ve Romanya'dan gelecek olanlara ise çalışma izni veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2014, 12:58
banner53
YORUM EKLE

banner39