Alman politikacılar Suriye müdahalesine karşı

Başbakan Merkel problemin BM Güvenlik Konseyinde çözülmesini istiyor, Dışişleri Bakanı Westerwelle de Suriye'de askeri müdahalenin yanlış olacağını söylüyor.

Alman politikacılar Suriye müdahalesine karşı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman ana muhalefet partisi SPD'nin Başbakan adayı Peer Steinbrück, Suriye'ye yapılacak askeri müdahalenin yanlış olduğunu belirterek diplomatik çözüm için 6 maddelik bir plan önerdi. Steinbrück, Başbakan Angela Merkel'i dış politikada hata yapmakla suçladı ve eski Başbakan Helmut Schmidt'in 'Bir dakika ateş etmekten 100 saat diplomatik görüşme yapmak daha iyidir.' sözünü aktardı.

Sosyal demokrat politikacı Steinbrück, önümüzdeki hafta St. Petersburg'da yapılacak G 20 zirvesinin Suriye problemini görüşmek için değerlendirilmesini taleb etti. Steinbrück BM Genel Sekreteri ile birlikte Rusya, ABD ve Arab Birliğinden temsilcilerin katılacağı bir dörtlü grup kurulmasını önerdi. Bu grubun, bölgeye insani yardımın gönderilmesini sağlayacak bir koridor için 72 saatlik bir ateşkes sağlaması gerektiğini savundu.

Steinbrück üçüncü olarak BM temsilcilerinin Suriye'deki kimyasal silah depolarını ve üretim yerlerini kontrol etmesi gerektiğini ve Suriye'nin de Kimyasal Silahlar Antlaşmasını imzalamasının sağlanması gerektiğini bildirdi. BM görevlendirmesi olmadan Suriye'ye müdahale edilmemesini de savunan Steinbrück, önerdiği planın 6. maddesi olarak da birkaç defa tehir edilen Suriye Barış Zirvesi 'Cenevre II'nin, teklif ettiği 4'lü grup tarafından yapılmasını istedi.

Yeşiller Başbakan adayı Jürgen Trittin de ABD'nin Suriye'ye karşı yalnız hareket etmesinin 'akıllıca' olmayacağını söyledi. Trittin böyle bir hareketin Çin ve Rusya'yı, kimyasal silah kullanımının cezalandırılması konusundaki sorumluluktan kurtarmış olacağını öne sürdü.

WESTERWELLE ASKERİ MÜDAHALEYE ALMANYA'NIN KATILIMINI İSTEMİYOR

Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Suriye'ye yapılacak olası bir askeri müdahaleye Almanya'nın katılmaması gerektiğini savundu. Bunun zaten kendilerinden taleb edilmediğini belirten Westerwelle, böyle bir ihtimalin de değerlendirilmediğini söyledi. Westerwelle, Alman hükümetinin, sorunun BM Güvenlik Konseyi tarafından çözülmesi için çaba harcadığını, BM müfettişlerinin bir an evvel işlerini tamamlamalarını istediğini belirtti.

Federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert'in bildirdiğine göre Başbakan Merkel, Perşembe günü ABD Devlet Başkanı Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde Suriye konusunun, sorumluluğu gereği BM Güvenlik Konseyi tarafından görüşülmesi gerektiğini dile getirdi. Her iki liderin de konuyla ilgili olarak yakın temas içinde olmak istediklerini ifade ettikleri belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 14:25
banner53
YORUM EKLE

banner39