banner39

Alman politikacıların Frankfurt suçlamaları devam ediyor

Almanya'nın Frankfurt şehrinde çıkan olaylara karşı polis ve politik çevrelerden sert eleştiriler yapıldı, 'organizeli ve kontrollü' bir şiddetten sözedilen açıklamalarda olaylardan 'Blocupy' ve kısmen Sol Partinin sorumlu olduğu öne sürüldü.

Avrupa 20.03.2015, 11:10 20.03.2015, 11:10
Alman politikacıların Frankfurt suçlamaları devam ediyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Frankfurt am Main şehrinde yeni binası açılan Avrupa Merkez Bankası EZB'yi protesto etmek için Çarşamba günü yapılan gösterilere 17 bin kişi katılmış, daha sonra polisle çıkan çatışmalarda yüzlerce kişi yaralanmıştı. Polisin, göstericilere karşı orantısız şiddet kullandığı çatışmalarda göstericiler tarafından çok sayıda polis aracı ateşe verildi. Son çıkan haberlerde yaralı sayısının 350'yi geçtiği, maddi zararın ise milyonlarla ifade edildiği bildirildi.

Frankfurt'taki gösterilere ilk tepki Federal Adalet Bakanı Heiko Maas tarafından twitter mesajlarıyla gösterildi. Maas, Frankfurt'ta gösteri hakkının suistimal edildiğini, bunu yapan göstericilerin kanunun sertliğini hissedeceklerini belirtti. Ayrıca bu kişilerin gösterici olmadıklarını, suç işleyen eşkiyalar, yani bir anlamda 'çapulcular' olduklarını söyledi.

Alman politik çevrelerinden gelen diğer tepkilerde olaylardan gösterileri düzenleyen 'Blockupy' insiyatifi ve politik destekçileri sorumlu tutuldu. Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Federal Parlamentoda yaptığı konuşmada Sol Parti'yi suçlayarak, Sol Parti milletvekili Heike Haensel'in Frakfurt'taki olayları Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki Meydan gösterilerine benzetmesi karşısında çok şaşırdığını belirtti. De Maiziere solculardan Frankurt'taki şiddet olaylarına karşı 'çok açık ve anlaşılır' bir dille mesafa koymalarını taleb etti.

Haensel, Frankfurt olaylarıyla ilgili medyada çıkan haberlere değinerek, şiddet uygulanması konusunda basının çifte standartlı bir yaklaşım sergilediğini dile getirmişti. Haensel, Alman medyasının Meydan gösterilerinde yükselen dumanları, özgürlük hareketinin bir göstergesi olarak lanse ettiklerini söyledi. Sol Parti milletvekili, ister Frankfurt isterse Kiev'de olsun, her türlü şiddete karşı olduğunu vurguladı.

Sosyal Demokrat Parti SPD ile Yeşillerden de Sol Partiye tepkiler geldi. SPD milletvekili Johannes Kahrs, Sol Partinin 'Blockupy' hareketine yaklaşımının 'çok basit ve utanç verici' olduğunu öne sürdü. Yeşiller Partisi milletvekili Irene Mihalic ise Sol Partinin 'Blockupy' hareketine verdiği desteğin Avrupa'ya karşı nasıl bir tutum izlediğini ortaya koyduğunu söyledi. Mihalic, Sol Parti tarafından yapılan destek çağrısında, 'canavarın kalbi' Almanya'da bulunuyor ifadesinin yeraldığını, bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti.

BLOCKUPY DE ŞİDDET OLAYLARINA MESAFELİ

Frankfurt'ta çıkan olaylardan dolayı, EZB'ye karşı yapılan gösterileri düzenleyen Blockupy sözcüsü de şiddete karşı mesafeli olduklarını açıkladılar. Hannah Eberle, birliklerinin istemediği ve beklemediği görüntülerin ortaya çıktığını, ancak şiddetin Avrupa hükümetlerinin takip ettiği kriz politikasının bir sonucu olduğunu söyledi. Bu kriz politikasının hem Almanya'da hem de diğer ilgili ülkelerde insanları hiddetlendirdiğini vurguladı.

Çıkan olaylardan Blockupy'ın sorumlu olmadığını bildiren Eberle'ye Franfkurt Emniyet Müdürü Gerhard Bereswill'den itiraz geldi. Bereswill, Blockupy sorumlularının olaylarla bir ilgilerinin olmadığını söyleyerek basitçe işin içinden çıkmak istediklerini, özellikle Sol Parti çevresinde şiddet eğilimli kişiler olduğuna ve bunların desteklendiğine dair bilgiler belirlediklerini bildirdi. Olaylar sırasında kontrolsüz bir şekilde çevreye saldıran yaklaşık 4 bin kişi bulunduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?