banner39

banner35

Alman popülist parti mültecileri zorla çalıştırmak istiyor

Almanya Alternatif Partisi AfD'nin Kuzey Ren-Westfalya (NRW) Eyalet Teşkilatı Başkanı Pretzell, mültecilere aldıkları yardım karşılığı bir yıl sosyal iş yapma zorunluluğu taleb etti.

Avrupa 15.08.2015, 13:44 15.08.2015, 13:44
Alman popülist parti mültecileri zorla çalıştırmak istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB karşıtı ve aşırı sağ eğilimli Almanya Alternatif Partisi AfD'nin son genel kurulunda seçilen yeni Genel Başkanı Frauke Petry, Essen'de yapılan kurultayda iltica ve mülteciler politikası üzerine yoğunlaşacaklarını bildirmişti.

Petry'nin yakın çalışma arkadaşı NRW teşkilatı başkanı Marcus Pretzell, konuyla ilgili olarak bir teklif yaparak, mültecilerin zorla çalıştırılmasını taleb etti. Almanya'da özellikle öğrencilerin gönüllü olarak yaptıkları bir yıllık sosyal iş sistemine mültecilerin de dahil edilebileceğini belirten Pretzell, bunun tüm taraflar için büyük bir kazanç olacağını, mültecilerin yaşadıkları beldelerde bu şekilde bir yıl çalışmak suretiyle kendilerine de birtakım faydalar sağlayacaklarını öne sürdü.

Mahalli idarelerin yüklerinin bu şekilde hafifletileceğini savunan Pretzell, mültecilerin de uyum için bundan daha güzel bir imkan bulamayacaklarını, böylece topluma da katkı sağlayacaklarını belirtti. Bu sistemle Alman halkına da yardım ve dayanışmanın tek yönlü yol anlamına gelmediğinin gösterileceğini ifade eden Pretzell, mültecilerin bu işleri cep harçlıklarına karşılık olarak yapmaları gerektiğini kaydetti.

Pretzell'in daha önce kendisine yöneltilen AfD'nin, İslam düşmanı PEGİDA partisi mi yoksa Avro partisi mi olduğu yönündeki soruya, 'Biz hem Avro, hem de PEGİDA partisiyiz.' cevabı, birçoklarının tepki göstermesine neden olmuştu.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?