banner15

Alman populist partinin gösterilerine katılım azaldı

Alman ırkçı populist parti AfD'nin Erfurt şehrinde yaptığı mülteci karşıtı gösterilere ilgi büyük ölçüde azaldı.

Alman populist partinin gösterilerine katılım azaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB karşıtı Almanya Alternatif Partisi AfD'nin doğudaki Thüringen Eyaleti başkenti Erfurt'ta düzenlediği mülteci karşıtı gösterilere ilgi yarı yarıya azaldı. Dün Katedral Meydanında üçüncüsü yapılan gösteriye polisin verdiği bilgiye göre yaklaşık 2100 kişi katıldı. İlk iki gösterinin her birine 4 bin 200 kişi katılmıştı.

Son yapılan gösteriye karşı çıkanların yaptığı gösteriye ise yaklaşık 1200 kişinin katıldığı bildirildi. Gösteriler sırasında herhangi bir olay yaşanmadı.

AfD, Eylül ayından beri federal yönetim ve Thüringen Eyalet yönetiminin mülteci politikasını eleştiren gösteriler düzenliyor. Polisin verdiği bilgiye göre en fazla kalabalığın toplandığı gösteriye 8 bin kişi katıldı.

Erfurt Katedral Meydanındaki son gösteride, Başpiskopos Ulrich Neymeyr, ırkçıları protesto etmek için katedralin tüm ışıklarını kapattırdı. Ayrıca AfD Thüringen Eyalet Teşkilatı Başkanı Björn Höcke, hasta olduğu için gösteriye katılamadı. Yerine partinin Thüringen sözcüsü Stefan Müller ve eyalet milletvekillerinden Stephan Brandner birer konuşma yaptılar.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 11:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35