banner39

Alman popülist partiye istihbarat takibi talebi

Alman Sosyal Demokrat Parti, popülist ve ırkçı parti AfD ile İslam düşmanı ve ırkçı Pegida hareketinin istihbarat tarafından izlenmesini istiyor.

Avrupa 06.01.2016, 12:10 06.01.2016, 12:52
Alman popülist partiye istihbarat takibi talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Sosyal Demokrat Parti SPD federal meclis grubu, AB'ye karşı ve ırkçı popülist parti Almanya Alternatif Partisi'nin ve yine ırkçı ve İslam düşmanı Pegida birliğinin, iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından takip edilmesini istiyor.

Haftalık 'Spiegel' dergisinin internet sitesinde, SPD'den yapılan açıklamada 'AfD'deki tehlikeli aşırı sağcı eğilimlerin ve Pegida gibi grupların gelecekte Anayasayı Koruma tarafından izlenmesi gerekir.' ifadesinin kullanıldığı bildirildi.

SPD fraksiyonu tarafından hazırlanan 8 sayfalık durum raporunda, 'Kahverengi kışkırtıcılar, insanların korku ve endişelerini kullanarak halk arasında kin ve nefret oluşturmayı deniyorlar.' denildi ve buna izin verilmeyeceği belirtildi.

SPD Fraksiyon Başkan Yardımcısı Eva Högl, 'Spiegel Online'a verdiği demeçte, sosyal demokrat bir konu olarak kamu güvenliğini tüm düzeylerde çalışmalarının ağırlık noktası yapmak istediklerini söyledi.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?