Alman profesör NSA'ya çalışmakla suçlandı

Almanya'nın Karlsruhe şehrinde bir profesörün Amerikan istihbaratı NSA için çalıştığı iddia edildi, profesör suçlamaları reddetti.

Alman profesör NSA'ya çalışmakla suçlandı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Bilimsel tabanlı sistemler profesörü Alexander Waibel, NSA için gizli araştırmalar yaptığı suçlamasını kabul etmeyerek bunun 'açık bir saçmalık' olduğunu söyledi. Waibel, NSA'ya çalışabilmek için Edward Snowden gibi 'security clearence' adı verilen bir çeşit 'temiz kağıdı' olması gerektiğini, böyle bir belgesinin olduğunun da ısbatlanamadığını belirtti. Ancak Prof. Waibel, Amerikan Savunma Bakanlığı için çok dilli konuşmaları tanıyan bir algoritma programı geliştirdiğini, bunun da Amerikan Ordusunun Amerika dışındaki tabii afetlerde kullanılması için yapıldığını kaydetti.

Alman birinci televizyon kanalı ARD'nin bildirdiğine göre Prof. Waibel'in bir projesinde NSA da müşteriler arasında yeraldı. Waibel, Almanya'nın Karlsruhe şehrindeki Teknoloji Enstitüsü KIT ile birlikte Amerika'daki Pittsburgh CMU Üniversitesinde de profesör olarak çalışıyor. Waibel'in yaptığı araştırmaların sonuçları, çok büyük miktarlardaki konuşma bilgilerinin analizleri ve değerlendirilmeleri için kullanılıyor.

Prof. Waibel, basına yaptığı açıklamada, yaptığı bilimsel çalışmaların herkes tarafından görülebilir olduğunu, bunun istihbarat servisi NSA için de geçerli olduğunu söyledi. Ancak bu bilgilerin NSA'nın işine yaracağını sanmadığını belirten Waibel, istihbarat servislerinin daha çok konuşmaları kimin, nerede ve ne kadar sık yaptıklarıyla ilgilendiklerini ifade etti. Waibel, konuşmaların içeriklerinin istihbaratçılar için önemli olmadığını, zira konuşanların çoğunlukla şifreli konuştuklarını ve bunların tercüme programları tarafından gerçek tercümelerinin imkansız olduğunu belirtti.

Alman profesör, basında çıkan haberleri eleştirerek, bilimsel çalışmalarında sürekli olarak insanlığa hizmet etmeyi amaçladığını, kendisinin ulusa ihanet eden bir muhbir gibi görülmesinin büyük bir küstahlık olduğunu söyledi. Prof. Waibel'in geliştirdiği tercüme programları gelişmekte olan ülkelerdeki doktorların hastalarıyla kolayca iletişimini sağlıyor. Geliştirilen sistemlerle yabancı öğrencilerin takib ettikleri dersler simultan olarak tercüme edilebiliyor.

Prof. Waibel, Almanya'da gizli projeler yürüten onlarca enstitü olmasına rağmen, medya tarafından yapılan araştırmaların kendisine yönelmesine karşı söylecek bir söz bulamadığını belirtti.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü de Amerikan hükümetinin gizli askeri 'Darpa ve larpa' projesi kapsamında mali yardım aldığı yönündeki suçlamaları kabul etmedi. Enstitü sözcüsü tarafından yapılan açıklamada yalnızca 2012 Mart ile 2013 Temmuz tarihleri arasında Prof. Waibel'e bağlı çalışma grubunun Carnegie Mellon Üniversitesinden bir iş aldığını söyledi. Waibel'in de yukarıda sözünü ettiği çok dilli konuşmaların tanınması programı için Alman enstitüsü toplam 256 bin 261 Dolar ücret almış ve proje tamamlanmış.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 11:18
banner53
YORUM EKLE

banner39