banner39

Alman şaire Netanyahu'dan tepki

İsrail'i şiirle eleştiren Alman romancı ve şair Günter Grass'a İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu şiirle tepki gösterdi. İsrail'in eski Berlin Büyükelçisi Avi Primor, Grass'ın eleştirisinin antisemitik olmadığını, fakat istikametinin yanlış olduğunu söyledi.

Avrupa 06.04.2012, 12:32 06.04.2012, 14:36
Alman şaire Netanyahu'dan tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nobel Edebiyat ödüllü Alman roman yazarı ve şair Günter Grass'ın, İsrail'i İran'a karşı savaş konusunda uyararak eleştirdiği şiirine İsrai Başbakanı Benjamin Netanyahu'dan, şiir olduğu belirtilen bir metinle tepki geldi.

Netanyahu, Grass'ın İsrail'i İran'la aynı kefeye koymasını 'utanç verici bir karşılaştırma' olarak niteledi. Şiire benzer sözlerinde Netanyahu, 'Dünya güvenliği ve barışı için tehdit teşkil eden İsrail değil, İran'dır.', 'Diğer ülkeleri yoketme tehdidi yapan da İran'dır, İsrail değil.' dedi. Ayrıca Netanyahu, Grass'ın da 6 yıl boyunca II. Dünya Savaşında nazilerin SS ordusunda görev yaptığını sakladığını da hatırlattı. Grass, 2006'da bir açıklama yaparak SS ordusunda görev yaptığını açıklamış, bunun üzerine büyük tartışmalar çıkmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jigal Palmor da, Grass'ın şiirinin 'kurgudan bilim kurguya çevrilmiş, acınacak ve tatsız' olduğunu iddia etti. İsrailli tarihçi Tom Segev, 'Haaretz' gazetesinde kaleme aldığı makalesinde Alman şairin eserinin 'antisemitik' olmaktan çok 'hastalıklı' olduğunu öne sürdü.

GRASS'A DESTEK SANAT AKADEMİSİNDEN

Alman Sanat Akademisi Başkanı Klaus Staeck, Grass'ın şiirini destekleyerek, 'İsrail'in düşmanı damgasını yemeden açık bir söz söylenebilmeli.' dedi. 'Mitteldeutsche Zeitung' gazetesine konuşan Staeck, Grass'ın hemen antisemit olarak hakkında bir yargıya varılmasını yanlış ve uygunsuz bulduğunu, Grass'ın da kendi tarafından fikrini söyleme hakkına sahip olduğunu belirtti.

İsrail'in eski Berlin Büyükelçisi Avi Primor da Grass'ın yaptığı eleştirinin antisemit olmadığını, yalnızca istikametinin doğru yöne çevrilmediğini söyledi. Primor, İsrail'de olup bittiği için örneğin bugün uygulanmakta olan yerleşim politikasının tartışılabilmesi gerektiğini vurguladı.

Primor, kendisinin de İran'a saldırılmasından yana olmadığını, ancak İsrail'in, Grass'ın tarif ettiği gibi İran halkını yoketmek gibi bir niyetinin bulunmadığını, ancak İran'ın böyle bir hedefinin bulunduğunu iddia etti.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?