banner15

Alman Savunma Bakanı Irak'a gitti

Alman Savunma Bakanı Von der Leyen, Irak'ta yaptığı görüşmelerde IŞİD mücadelesinde Irak hükümetine destek vereceklerini açıkladı

Alman Savunma Bakanı Irak'a gitti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Irak'a yaptığı iki günlük ziyarette Bağdat'ta Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Başbakan Haydar El-Abadi ile görüştü. Görüşmelerde IŞİD'le mücadele ve mülteci akınının önlenmesi üzerinde duruldu.

Görüşme öncesi yaptığı açıklamada Von der Leyen, Irak merkezi yönetimini Kürtlerle ortak çalışmaya çağırdı. Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminden de bölgede birlik ve beraberlik beklediklerini belirtti.

Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Almanya Savunma Bakanı Leyen ve beraberindeki askeri bir heyet, resmi temaslarda bulunmak amacıyla öğle saatlerinde Bağdat'ta ulaştı. İlk olarak Leyen, Meclis Başkanı Cuburi ile bir araya geldi" ifadelerine yer verildi. 

IŞİD İLE MÜCADELEDE IRAK'IN YANINDAYIZ

Açıklamada, "Yapılan ikili görüşmede Almanya'nın terör örgütü IŞİD'e karşı mücadele için kurulan ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerindeki önemli rolü, Irak ve bölgedeki güvenlik durumu ile iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı" denildi.  

Söz konusu yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Cuburi, Irak güvenlik güçleri ve onlara destek veren Haşdi Şabi (Şii milis gücü) ile aşiret güçlerinin, Enbar ve Salahaddin illerinde elde ettiği zaferlerle birlikte terörle mücadelede uluslararası toplumun rolünün önemine işaret etti. Cuburi, "dost ülkeler ve Almanya, terör örgütü IŞİD'e karşı savaşın sonuçlanmasında katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Almanya Savunma Bakanı Leyen ise Irak'a tüm alanlardaki ortak koordinasyon konusunda destek vereceklerini belirterek, "Ülkenin istikrarına katkı sağlayacak sığınmacılar hususunda insani yardımları temin etmeye devam edeceklerini" kaydetti.

Bağdat'tan Erbil'e geçen Von der Leyen, burada Kürtlere eğitim veren Alman askerlerini ziyaret etti. Almanya bölgedeki Kürtlere, bin adet tanksavar roket ve 20 bin makinalı tüfekten oluşan silah sevkiyatı yapmıştı.

Alman Savunma Bakanı Von der Leyen'in Kuzey Irak'ta Kürt Devlet Başkanı Mesut Barzani ile de görüşeceği bildirildi. Irak temasları çerçevesinde Almanya Savunma Bakanı Leyen'in Iraklı mevkidaşı Halit el-Ubeydi ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 16:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35