Alman Savunma Bakanı Rusya ile savaşa karşı

Alman Savunma Bakanı Von der Leyen, Rusya ile ilişkilerin uzun bir süre için zarar gördüğünü, güvenin yeniden oluşmasının zaman alacağını söyledi.

Alman Savunma Bakanı Rusya ile savaşa karşı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Rusya ile ilişkilerin uzun bir süre geçerli olmak üzere zarar gördüğünü, Rus Devlet Başkanı Wladimir Putin'in Kırım'ı işgal etmek suretiyle aradaki güveni büyük oranda yokettiğini belirtti. Von der Leyen, Avrupa'da Rusya'ya karşı güvenin yeniden oluşması için herkesten önce Rusların durumun sakinleşmesi için gayret göstermesi gerektiğini savundu.

Rusya ile askeri bir çatışma içine girmenin hatalı bir davranış olacağını ifade eden Von der Leyen, 'Dünyaya karşı borcumuz barışçı bir çözüm bulmaktır. Birlik ve güç gösteriyoruz. Ancak görüşme imkanı da arıyoruz.' dedi.

Ukrayna'nın şu anda NATO'ya üye olmasının da gerekmediğini söyleyen Alman Savunma Bakanı Von der Leyen, bu ülkenin NATO üyeliği için gereken temel şartları haiz olmadığını belirtti. Ukrayna'nın önce acilen ekonomik problemlerini çözmesi gerektiğini vurgulayan Von der Leyen, aynı zamanda bu ülkede demokratik devlet yapısının da oluşturulması gerektiğini ve bu konularda yardım etmek istediklerini kaydetti.

Daha önce Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier Ukrayna'nın NATO'ya üye olma konusunda ümitli olmaması gerektiğini belirtmişti. Rusya da Ukrayna'nın NATO'ya üye olmasına karşı uyarıda bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 11:13
banner53
YORUM EKLE

banner39