banner39

Alman Savunma Bakanından Airbus'u şok eden karar

Alman Savunma Bakanı Von der Leyen, 37 Eurofighter savaş jeti siparişini iptal etti, uçakları üreten Airbus'un çok şaşırdığı ve tazminat taleb edebileceği bildirildi.

Avrupa 20.02.2014, 11:29 20.02.2014, 11:29
Alman Savunma Bakanından Airbus'u şok eden karar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Savunma Bakanlığı müsteşarı Stephane Beemelmans'ın Federal Parlamento Savunma Komisyonuna 'Euorfighter' model savaş jetlerinin son olarak teslim edilecek 37'sinin alınmayacağını söylediği bildirildi. Komisyon üyelerinden ismi belirtilmeyen bir milletvekilini kaynak gösteren Reuters haber ajansının haberine göre Federal Ordu için 180 jet siparişi verilmişti, bunlardan 143'ü teslim edildi.

Son bölümün alımı konusunda kesin bir karar da verilmemişti ve Airbus'la bir anlaşma da yapılmamıştı. 2011'deki ilk teslimiyatta bir Eurofighter'in fiyatı 57 milyon Avro olarak bildirildi.

Komisyon üyesinin verdiği bilgiye göre Beemalmans, son bölüm jetlerin iptali kararının 2,5 yıl önce verildiğini belirtti. Geçen yıl yazın konuyla ilgili bir açıklama yapan Federal Savunma Bakanı, Almanya ve Eurofighter ortağı ülkelerin bu yılın başında projenin geleceği konusunu görüşeceklerini söylemişti. Eurofighter programına Almanya ile birlikte İtalya, İspanya ve İngiltere de ortaklık ediyor.

Savaş jetlerini üreten Airbus'a bağlı şirket sözcüsü, son kısmın iptal kararından haberlerinin olmadığını, Eurofighter'la ilgili mevcut sözleşmelerin bulunduğunu, herhangi bir değişiklik yapıldığına dair bilgilendirilmediklerini söyledi.

Eski Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Federal Ordudaki reformlar nedeniyle 2011'de hava kuvvetlerine daha az Eurofighter alınması gerektiğini ifade etmişti. Ancak bu azaltmanın nasıl yapılacağı kesin olarak ortaya konulmamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?