Alman Savunma Bakanlığında milyarlık hesap yanlışlığı

Alman Savunma Bakanlığının, silah alımlarıyla ilgili iki hesabta, her birinde 1 milyar Avrodan fazla olmak üzere hata yaptığı ortaya çıktı.

Alman Savunma Bakanlığında milyarlık hesap yanlışlığı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Savunma Bakanlığının iki silahlanma projesiyle ilgili olarak milyar Avroyu geçen hesap hataları yaptığı bildirildi. Sol Parti milletvekillerinden Gesine Lötzsch tarafından Federal Parlamentoya verilen soru önergesine cevaben bakanlık tarafından hazırlanan raporda, projelerin her biri için 1 milyar Avrodan fazla masraf hesaplandığı kaydedildi.

Haftalık 'Spiegel' dergisinin verdiği bu haber Cumartesi günü Savunma Bakanlığı tarafından Berlin'de yapılan bir açıklamayla yalanlanarak, hesaplarda ne bir hata, ne de maliyet değişikliği yapıldığı belirtildi.

Spiegel'in bakanlık raporunu kaynak olarak verdiği haberde, 'Meteor' isimli güdümlü füze projesinde önceden belirlendiği gibi 1,2 milyar Avro değil, sadece 11 milyon Avro tasarruf edildiği bildirildi. Bakanlık raporunda, bu yanlışlığın eksik bilgilerden kaynaklandığı ve kaç adet olacağıyla ilgili 2000 yılındaki tahminlerin yanlış yapılması nedeniyle hata yapıldığı ortaya koyulmuş.

Alman Savunma Bakanlığında yapılan ikinci hesap hatasının ise 'Puma' adı verilen tankların maliyetiyle ilgili olduğu, önceden 2,3 milyar Avroya malolacağı tahmin edilen tankların aslında 1,3 milyar Avroya malolduğu kaydedildi.

Bakanlık, milyarlarca Avronun kaybolmasıyla sonuçlanan bu hataların 'kaba tahminler' nedeniyle yapıldığını ve hataların meclis soru önergesine cevap hazırlandığı sırada farkedildiğini kabul etti. Bakanlık sözcülerinden biri, Savunma Bakanlığında kaosun hakim olmadığını, yalnızca iki projede alım miktarlarının maliyetlere göre ayarlandığını söyledi. Herhangi bir hata yapılmadığını ve projelerin maliyetlerinin de değişmediğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 11:20
banner53
YORUM EKLE

banner39