Alman Savunma Bakanlığında yeni bir skandal

Alman Savunma Bakanlığında bu sefer de helikopter skandalı ortaya çıktı, Deniz Kuvvetleri için alınacak 1 milyar Avroluk helikopterlerin uygun olmadığı bildirildi.

Alman Savunma Bakanlığında yeni bir skandal

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Savunma Bakanlığında 'Euro Hawk' model insansız hava aracı projesinin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra şimdi de yine milyara varan mali zarara yolaçacak helikopter skandalı ortaya çıktı. Alman medyasında bildirildiğine göre Savunma Bakanlığı tarafından alınmak istenen helikopterler Deniz Kuvvetlerine uygun değil ve alımları için kamuya açık ihale yapılmamış.

Thomas de Maiziere yönetimindeki Bakanlık suçlamaları kabul etmiyor, ancak muhalif partilerden sert tepki geldi. Ayrıca konunun AB Komisyonuna da gittiği bildirildi.

'Frankfurter Allgemeine Zeitung' FAZ gazetesinin Federal Ordu'da bulunan gizli bir belgeye dayanarak verdiği bilgiye göre 'NH90' model helikopterler Deniz Kuvvetlerinin kullanımına uygun değil. Buna rağmen Federal Savunma Bakanlığı bu helikopterlerden 18 adet satın almayı planlamış. 'NFH NGEN Sea Lion' model helikopterler Alman-Fransız-İspanyol ortak yapımı ve 18 adedi için toplam 915 milyon Avro ödenecek.

FEDERAL PARLAMENTOYA BİLGİ VERİLMEMİŞ

2011 yılının Temmuz ayındaki bir rapora göre yapılan bir ihale sonucu Federal Ordu'ya Amerikan şirketi 'Sikorsky'den helikopterlerin alınması kararı alınmış, ancak aynı yılın Ekim ayında Savunma Bakanlığı, bütçesinde yeterli para olmadığını öne sürerek bu kararı iptal etmiş.

Bu yılın Mart ayında ise helikopterlerin sağlanması için Savunma Bakanlığı tarafından herhangi bir ihale yapılmadan 'Eurocopter' görevlendirilmiş. Alman gazetesi FAZ, bu şekilde Bakanlığın, Parlamento Savunma Komisyonu tarafından öngörülen, karardan önce Parlamentonun bilgilendirilmesi kuralına aykırı hareket edildiğini bildirdi.

Hristiyan demokratlardan ve liberallerden oluşan Federal Koalisyon hükümeti Haziran ayı sonuda Savunma Bakanlığı tarafından verilen siparişi onayladı. Alman Deniz Kuvvetleri subaylarının verdiği bilgiye göre 'Sea Lion' isimli helikopterlerin alımıyla birlikte 2,75 milyar Avroluk bir ek masraf daha oluşacak ve bu alışverişten en karlı çıkan Eurocopter olacak.

Ana muhalefet partisi SPD'nin savunma uzmanı Hans-Peter Bartels, Federal Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'yi silah sanayii ile, Deniz Kuvvetlerinin operativ gücünü azaltmak pahasına gizli görüşmeler yapmakla suçladı. Bartels, Bakanın bu davranışının kabul edilemez olduğunu söyledi. Yeşiller savunma politikası sözcüsü Omid Nouripour da, skandalın Parlamentoyu hiçe sayan akıl almaz bir davranış olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 11:16
banner53
YORUM EKLE

banner39