banner39

Alman Savunma Sorumlusu PKK operasyonlarını eleştirdi

Alman Federal Parlamentosu (askeri) savunma sorumlusu Bartels, Türkiye'nin PKK'ye karşı tutumunu eleştirdi, ancak Türkiye ile ittifakı sona erdirmeyi düşünmenin yanlış olduğunu söyledi.

Avrupa 01.08.2015, 12:56 01.08.2015, 12:56
Alman Savunma Sorumlusu PKK operasyonlarını eleştirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Parlamentosu Savunma Sorumlusu Hans-Peter Bartels, 'Der Tagesspiegel' isimli gazeteyle yaptığı mülakatta, Türkiye'nin PKK'ye karşı operasyonlarını eleştirdi, ancak Türkiye'de konuşlandırılmış Alman askerlerinin geri çekilmesi için herhangi bir neden bulunmadığını söyledi.

Bölgede Türkiye'ye tehdit tehlikesinde bir değişiklik olmadığını ifade eden Bartels, bu yüzden Türkiye ile ittifaka son verilmesini düşünmenin yanlış olduğunu belirtti. Ancak Türkiye'nin Ortadoğuda takip ettiği stratejinin tartışılması gerektiğini savunan Bartels, bu stratejinin NATO üyelerinin IŞİD'le mücadelesinde Kürtlerle ortak çalışma ilgisine ters düştüğünü bildirdi.

ABD'nin Türkiye'yi desteklemesiyle ilgili kendisine yöneltilen soruya verdiği cevapta Bartels, bunun da tartışma konusu olduğunu, NATO üyelerinin bölgede farklı strateji uygulamaması gerektiğini belirtti.

Türkiye'ye silah ihracatının durdurulması gerekir mi sorusuna ise Bartels, tehditlerle bir yere varılamayacağını vurgulayarak, Türkiye'siz Ortadoğu'da gerginliğin çözülemeyeceğini kaydetti. Türkiye'nin Suriye'den gelen 1 milyondan fazla mülteciyi kabul ettiğini de unutmamak gerektiğini belirten Bartels, buna rağmen Türkiye'ye Kürtlerin bir problem olmadıklarını, aksine çözümün bir parçası olduklarını izah etmek gerektiğin kaydetti.

Sosyal Demokrat Parti SPD milletvekillerinden Hans-Peter Bartels, bu yılın Mayıs ayında Federal Parlamento Savunma Sorumlusu görevine başladı. Daha önce meclis savunma komisyonunda SPD temsilcisiydi.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?