banner39

Alman SDP: CHP'yi anlamakta zorlandık

Alman Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel, "CHP'yi anlamakta zorlandık" dedi.

Avrupa 21.09.2010, 00:13 21.09.2010, 00:13
Alman SDP: CHP'yi anlamakta zorlandık


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Almanya'nın başkenti Berlin'de temaslarını sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel ile görüştü.

Kılıçdaroğlu, yaklaşık bir saat süren görüşmenin ard ından Gabriel ile birlikte Türk ve Alman gazetecilerin sorularını cevapladı.

CHP ile SPD arasındaki ilişkilerde zaman zaman iniş ve çıkışlar olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Biz bu kez yeni bir sayfa açtık. Geleceğe umutla bakıyoruz. Güzel bir işbirliğimiz olacak eminim. Sayın Genel Başkan Türkiye'ye de gelecek. Kendisini genel merkezimizde görmekten son derece memnun olacağız" dedi.

Gabriel ile yaptığı görüşmede Türkiye'nin AB üyeliğinin de gündeme geldiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "SPD eskiden beri Türkiye'nin AB üyelik sürecini destekleyen bir parti. Genel Başkan görüşmede görüşlerinin aynı şekilde sürdüğünü ifade etti. Biz AB'ye girmekteki kararlılığımızı dile getirdik ve bu konudaki görüşlerimizi aktardık. AB ile görüşmelerde belirli bir tıkanma var. Bu tıkanmanın açılması için de hükümet nezdinde girişimlerde bulunacağımızı ifade ettik" diye konuştu.

Türkiye'deki referandum konusunda Gabriel'e ayrıntılı bilgi verdiğini de kaydeden Kılıçdaroğlu, "Ayrıca bir gazeteci arkadaşımızın hemen referandumdan sonra görevinden alınmasının önemini de ifade ettim. Bunun yanı sıra Türkiye'de 48 gazetecinin cezaevinde tutulduğunu da söyledim" dedi.

Gabriel'in bu konuda ne söylediği şeklindeki bir soruya karşılık da Kılıçdaroğlu, "Bu konuda ayrıntılı bir yanıt vermediler ancak dinlediler. Bizde 'şeytan ayrıntıda gizlidir' diye bir söz var. Sanıyorum bu her kültürde var. Bu ayrıntıları bilmeden yorum yapmanın, bir şeye destek vermenin doğru olmadığına dikkat çektim. Gelişmeleri bekleyip göreceğiz. Umarım Türkiye'de gelişmeler olur. Hak ve özgürlüklerde gelişmeler olur. Bu konuda bir çok insan çaba harcar. Türkiye'de demokrasinin gelişmesi için tüm partilerden destek istediğimizi söyledim" şeklinde konuştu.

Gabriel de Kılıçdaroğlu'nun ziyareti ile CHP ve SPD arasında yeni bir sayfa açıldığını belirterek, "CHP'yi AB'ye açılmakta kararlı bir partner olarak görüyoruz. Demokrasi eksikliğinin giderilmesi, din özgürlüğü ve Kıbrıs sorununun çözümü konusunda çabaları var. Almanya'da bizi ilgilendiren konuları da ele aldık. Türkiye'den gelen göçmenlerin yurdunun Almanya olması gerektiği konusunda görüş birliği içinde olduğumuzu görmekten mutluluk duydum. Tabii ki Türkiye ile olan kültürel bağlarını kesmemeleri gerekiyor ancak siyasi yönelimleri Türkiye'ye değil, Almanya'ya dönük olmalı. Türkiye'den gelen bazı politikacıların burada bazı şüphelere yol açtığını biliyorsunuz. İlişkilerimizde yeni bir sayfa açtığımıza inanıyorum ve Türkiye'ye Ekim ayı sonunda yapacağım ziyaret için seviniyorum" diye konuştu.

CHP içindeki bazı tartışmaların daha önce kendilerini şüpheye sevk ettiğini ifade eden Gabriel, "Bu, Türkiye'deki siyasi tartışmalardan ve Avrupa'nın bu tartışmalara bakış açısının farklı olmasından kaynakland ı. CHP içinde bazı görüşleri anlamakta zorluk çektik. Ancak bu geçmişte kaldı. Yeni bir işbirliği için bugün iyi bir başlangıç yaptığımıza inanıyorum" dedi.

Bir Türk gazetecinin gelecek yıl nasıl bir CHP görmeyi ümit ettiğ ini sorması üzerine de Gabriel kısaca esprili bir şekilde "Onun CHP'sini" şeklinde yanıt verdi.

Daha önce milliyetçiliği ön planda tutan bir CHP ile karşı karşıya bulunmuş olduklarını kaydeden Gabriel, "Örneğin Kıbrıs konusunda CHP'den daha rahat hareket edebilen bir AK Parti ile karşı karşıyaydık. Bu bahsettiğiniz konu doğal olarak AB yolunda büyük bir engel, çünkü Almanya da AB içinde düşünce özgürlüğü olmasını ister. Sansür olmamalı ve bir gazeteci sadece düşüncelerini yazdığı için görevden alınmamalı ancak tam bir değerlenme yapabilmek için bu olay hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilim. Sadece düşünce özgürlüğünün Avrupa entegrasyonunun en önemli konularından biri olduğunu söyleyebilirim" şeklinde konuştu.

CHP'nin, SPD'nin Almanya ve tüm Avrupa'da basın özgürlüğü için çaba harcadığına kesinlikle güvenebileceğini ifade eden Gabriel, "Bu nedenle bu konuyu tabii ki ele alacağız. Avrupa Parlamentosunda da görüşebiliriz. Gerektiği takdirde Türk hükümeti ile de bu konuyu tartışırız. Ancak büyük olası lıkla bize bu kararın yayınevi yönetiminin bir kararı olduğu söylenecektir. Yine de bu konuyu takip ederek, işten atılmanın Türk hükümetinin baskısı üzerine gerçekleşip gerçekleşmediği araştırılmalıdır. Gerçekten bunun böyle olduğu ortaya çıkarsa bu zaten Türkiye'nin çoktan kabul ettiği AB kurallarına da aykırı düşecektir" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkisinin azaltılmasını istedikleri için Türkiye'deki referandum sırasında Almanların ve diğer Avrupalıların bakışının bu konu üzerine yoğunlaşmış olduğunu kaydeden Gabriel, "Ancak Türkiye'den gelen misafirim, referandum ile diğer bazı önemli konuların da bağlantılı olduğunu söyledi. Bu konuları burada düşünmemiştik ancak bence haklı olarak bu konularda sorunlar gördüğünü söyledi" dedi.

Almanya'da çifte vatandaş olunmasını da istediklerini tekrarlayan Gabriel, "Şimdi bir uzlaşma sağlandı. Burada doğan göçmenler 18 yaşından sonra iki vatandaşlıktan birini tercih etmek zorunda. Ancak sosyal yönlenme zaten insanın yaşadığı ülkeye yönelik olmalı. Burada yaşayan bir çok insan için bu ülke Almanya. Bence burada yaşayıp Türkiye'ye yönelmek hiç bir taraf için fayda sağlamayacaktır" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu ve Gabriel arasındaki görüşmeye CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Gülsün Bilgehan, SPD Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Dilek Kolat ve eski AP Üyesi Vural Öger de katıldı.

Kılıçdaroğlu bugün ayrıca SPD Federal Meclis (Bundestag) Grubu baş kan yardımcıları Joachim Poss ve Gernot Erler ile de bir araya geldi.  
 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?