banner39

Alman şeker devlerine ağır para cezası

Almanya'da şeker üreten holdinglere, aralarında tek fiyat anlaşması yaptıkları için milyonlarca Avro para cezası verildi.

Avrupa 19.02.2014, 11:52 19.02.2014, 11:52
Alman şeker devlerine ağır para cezası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Kartel Dairesi, üç Alman şeker üreticisi holdinge, aralarında piyasa ve fiyat anlaşması yaptıkları gerekçesiyle yaklaşık 280 milyon Avro para cezası verdi. Alman yetkililer, 'Pfeifer & Langen', 'Südzucker' ve 'Nordzucker' isimli şeker holdinglerini uzun yıllardan beri satış bölgeleri, kota ve fiyat konularında aralarında anlaşmakla suçluyor. Bu üç holdingden 195,5 milyon Avro ile en fazla cezayı 'Südzucker' aldı.

Federal Kartel Dairesi, şeker holdinglerinin aralarında yaptıkları anlaşmalarla sanayi ve normal tüketimde kullanılan şeker fiyatlarını mümkün olduğunca yüksek tutmaya çalıştıklarını, holdinglerin fazla üretimlerini rakiplerin bölgesinde daha uygun fiyatlara satmak yerine ihrac ettiklerini bildirdi.

Sanayi üretiminde kullanmak üzere şeker alan müşterilerin bildirdiğine göre holdinglerin ortak hareket etmelerinden dolayı şeker fiyatları aşırı arttı ve bazan da şeker temininde sıkıntılar yaşandı.

Şeker devlerinden Nordzucker, yetkililerle dayanışma yaptığı için cezası hafifletildi. Diğer holdinglere verilen para cezalarında da yetkililere gösterilen kolaylık gözönüne alındı. Para cezaları henüz tam geçerli değil. Holdingler cezalara itiraz edebilir. Bu durumda konu Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesine intikal edecek.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?