banner39

Alman silah şirketinden rüşvet itirafı

Alman silah üreticisi Rheinmetall AG, Yunanistan'da savunma sistemleri satabilmek için rüşvet verdiğini itiraf ederek 37 milyon Avro cezayı kabul etti.

Avrupa 11.12.2014, 11:18 11.12.2014, 11:49
Alman silah şirketinden rüşvet itirafı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın önemli silah üreticilerinden Rheinmetall AG, Bremen Başsavcılığı tarafından, Yunanistan'da rüşvetle silah satışları yaptığı gerekçesiyle verilen 37 milyon Avro cezayı ödemeyi kabul etti. Holding tarafından yapılan açıklamada cezanın kabulüyle, kendisine bağlı 'Rheinmetall Defence Elecktronis' isimli şirket hakkındaki soruşturmanın sona erdiği belirtildi.

Merkezi Düsseldorft'ta bulunan Rheinmetall AG'nin şefi Armin Papperger, 'Süddeutsche Zeitung' isimli gazeteye verdiği demeçte, holdingin silah satabilmek için yabancı bir ülkede rüşvet verdiğini açıkça itiraf etti. Papperger, bir hata yapıldığını ve bu hatanın kendileri tarafından kabul edildiğini söyledi. Holding Yönetim Kurulu ile Denetleme Kurulunun ortaklaşa olarak cezayı ödeme kararı aldığını bildirdi.

Yunanistan'da yapılan çalışmalarda Rheinmetall AG'nin bu ülke temsilcisi tarafından Yunan yetkililere, 'Asrad' adı verilen hava savunma sisteminin satışı için rüşvet verildi. Alman şirketi yapılan anlaşma ile Yunanistan'a 150 milyon Avro değerinde savunma sistemleri sattı.

Yunanistan'ın çok yüksek borçlanmasının önemli nedenlerinden birinin de AB içinde son on yılda büyük miktarlarda silah almasından kaynaklandığı belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?