banner15

Alman silah üreticisi, federal hükümeti mahkemeye verdi

Alman silah üreticisi Heckler & Koch, bazı silah parçalarının Suudi Arabistan'a ihracatına izin vermediği için federal hükümeti mahkemeye verdi.

Alman silah üreticisi, federal hükümeti mahkemeye verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman silah şirketi Heckler & Koch, Suudi Arabistan'la yaptığı bir silah ticaretine izin verilmediği için, Ağustos ayında federal hükümete karşı dava açtı. 'Süddeutsche Zeitung' isimli gazete ve televizyon kanalları NDR ile WDR'in hükümet çevrelerine dayanarak verdiği habere göre, şirket G-36 model makinalı tüfeklerin Suudi Arabistan'da üretilmesine lisans verilmediği için mahkemeye başvurdu.

Sözkonusu silahlar birkaç yıldan beri Suudi Arabistan'da lisansla üretiliyor. Ancak 5 önemli parçası Almanya'dan gönderiliyor. Bu parçaların gönderilmesi için ise federal hükümet tarafından ihracat izni verilmesi gerekiyor. Geçen yılın yarısından bu yana bu parçaların ihracına izin verilmedi. Heckler & Koch, başvurusunun geri çevrilmesi halinde, milyonlarca Avroluk tazminat davası da açacağını bildirdi.

Parçaların ihracına izin verilmemesinden dolayı dava, Federal Ekonomi Bakanlığına bağlı Ekonomi ve İhracat Kontrol Dairesi 'Bafa' hakkında açıldı. Bafa, başvuruyu bakanlığa ilettiğini ve politik düzeyde verilen kararla Suudi Arabistan'a silah ihracının durdurulduğunu bildirdi.

Federal koalisyon hükümeti ortağı SPD Genel Başkanı Federal Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, göreve başladığında silah ihracatının önemli ölçüde azaltılacağını belirtmişti. Ancak medyada yeralan haberlere göre, Suudi Arabistan'ın sözkonusu silah parçalarını alamadığı için diplomatik baskıyı çok artırdığı kaydedildi.

Heckler & Koch, Frankfurt am Main İdari Mahkemesine başvurarak parçaların ihracına izin verilmesi için dava açtı. İdare Mahkemeleri Yönetmeliğinin 75. maddesine göre, şirketlerin başvurularına geçerli bir neden göstermeden uygun bir sürede cevap verilmezse, şirketlerin dava açma hakkı doğuyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35