Alman silah üreticisi, Ordu'yu mahkemeye verdi

Alman Federal Ordusunun hedefi vuramadığı gerekçesiyle kullanımdan çıkarmak istediği G36 model makinalı tüfeğin üreticisi Heckler & Koch mahkemeye başvurdu.

Alman silah üreticisi, Ordu'yu mahkemeye verdi

Mucahid Yıldız - Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Ordusu Malzeme Alım Dairesi, 10 Haziran'da G36 model makinalı tüfeğin çok hızlı ısındığı ve hedefini vuramadağını bildirerek, üretici şirketten bu hataların giderilmesini taleb etmişti. Silah üreticisi Heckler & Koch, Federal Ordunun talebine karşı mahkemeye başvurarak sözkonusu model makinalı tüfeğin hatalı olmadığının adli mercilerde ısbatlanmasını istiyor.

Koblenz Eyalet Mahkemesine başvuran Heckler & Koch, G36 model silahın noksanlıklarının ortaya konulması için 'olumsuzluk tesbit davası' açtı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, mahkeme tarafından silahın noksanlıklarının bulunmadığının ortaya konulmasının amaçlandığı belirtildi.

G36 model makinalı tüfeğin çok sıcak olan bölgelerde ve sürekli atış yapıldığında kısa sürede ısındığı ve kullanılamaz hale geldiği bildirilmişti. Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Orduda bulunan 167 bin adet makinalı tüfeğin kullanımına son verilerek, üreticiye geri gönderilip kontrolden geçirilmesi talimatı verdi.

Geçen hafta kamuoyuna duyurulduğuna göre, Savunma Bakanlığı, silahtakı noksanlıktan dolayı Federal Başsavcılığa müracaat ederek, tazminat taleb etti.

Bild gazetesinde yeralan bir haberde, daha önce 2011 yılında da Rottweil Başsavcılığına anonim bir suç duyurusu yapılarak, Heckler & Koch hakkında dolandırıcılık suçlaması yapıldığı kaydedildi. Ancak zaman aşımı nedeniyle silah üreticisi hakkında başlatılan soruşturma durdurulmuş.

Federal Savunma Bakanlığındaki bir komisyon, 2005 yılından sonra da silah sevkiyatı devam ettiği için zaman aşımının sözkonusu olmadığı sonucuna vararak, incelemenin devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 11:13
banner53
YORUM EKLE

banner39